חדשות

מחקר בינ"ל: אמריקאים שעוברים ניתוח אורתופדי מקבלים יותר משככי כאבים

במקביל, חולים אמריקאים דיווחו על רמות כאב גבוהות יותר אחרי הניתוח לעומת מנותחים במדינות אחרות; חולים אמריקאים גם מקבלים יותר תרופות אופיאודיות

מתן תרופות לחולים מאושפזים (צילום: אילוסטרציה)

מחקר שהוצג בשבוע שעבר בכנס האירופי השנתי Euro-anaesthesia שהתקיים בברלין הראה, כי אמריקאים שעברו ניתוחים אורתופדיים קיבלו יותר טיפולים לשיכוך כאבים בהשוואה למנותחים במדינות אחרות.

המחקר נעשה על ידי הרופאים ד"ר ווינפריד מייסנר וד"ר רות זסלנסקי מבית החולים האוניברסיטאי ביינה שבגרמניה וד"ר ריצ'רד צ'פמן מהמרכז לחקר הכאב בסולט-לייק סיטי ארה"ב.

החוקרים ציינו, כי ניהול כאב לאחר ניתוח הוא נושא בעייתי ברמה בינלאומית, למרות המאמצים הרבים לשיפור המצב. בתי חולים בארה"ב, למשל, נדרשים לבצע "הערכות כאב" כתנאי-נדרש לקבלת הסכמה (אקרדיטציה). משום כך, הייתה הערכה בקרב צוות המחקר כי מטופלים אמריקאים יחוו פחות כאב בהשוואה למדינות אחרות. אלא שהתברר כי הנחה זאת הייתה שגויה.

המנותחים בארה"ב השיגו את התוצאה הגרועה ביותר על-פי מדדי הכאב - 7.5 נקודות, לעומת 5.2 בקרב מנותחים במדינות האחרות

החוקרים השתמשו במסד הנתונים הבינלאומי Pain-out (מרשם הכאב האקוטי). לשם המחקר נדגמו 1,011 מנותחים ב-4 מרכזים רפואיים בארה"ב מול 28,510 מנותחים ב-14 מדינות מ-45 מרכזים רפואיים בבתי חולים מובילים בבלגיה, צרפת, גרמניה, איטליה, ספרד, שבדיה, שווייץ, מולדובה, רומניה, סרביה, אוקראינה, בריטניה וכן ישראל ומלזיה.

התברר, כי המנותחים בארה"ב השיגו את התוצאה הגרועה ביותר על-פי מדדי הכאב - 7.5 נקודות חציון מבין 11 אפשריות, לעומת 5.2 בקרב מנותחים במדינות האחרות. הניקוד במדד הזה מבוסס על דיווחי החולים עצמם לאחר הניתוח.

המנותחים בארה"ב ציינו, כי חשו "יתר מעורבות בקבלת החלטות לגבי הטיפול בכאב שיקבלו", אבל השפעת הכאב על רמות החרדה וחוסר האונים שלהם היתה חזקה וחמורה יותר.

כאשר נבדקו הגישות הטיפוליות בארה"ב לעומת אוכלוסיית המנותחים במדינות האחרות שהשתתפו במחקר בכל הנוגע לניהול הכאב התברר, כי האמריקאים מקבלים הרבה יותר תרופות אופיאוידיות (דמויי מורפיום) בשלבים השונים שבניתוחים – לפני הכניסה לבית החולים, ממש לפני שמתחיל הניתוח ובמהלך היום הראשון שלאחר הניתוח.

החולים האמריקאים, התברר, גם מקבלים כמויות גדולות יותר של תרופות אלחוש מקומי (regional analgesia) לאחר הניתוח, בעוד שמנותחים מהמדינות האחרות קיבלו יותר תרופות מקבוצת ה-non-opioid בשלבי הטיפול השונים.

כמויות גדולות של תרופות אופיאוידיות יכולות לגרום לכך שהמנותח חווה החמרה בכאב. סוגיה זאת נבחנה גם במחקר. התברר, כי 25% מהאמריקנים קיבלו מינונים נמוכים – אבל הם גם השיגו תוצאה של 6.62 במדד ניקוד הכאב – לעומת תוצאה של 4.93 באוכלוסיית המחקר הבינלאומית.

נושאים קשורים:  חדשות,  ניתוח,  כאב,  רמת כאב,  משככי כאבים,  תרופות אופיאודיות
תגובות