חדשות

ניתוח חדשני ב"העמק": עצם שוחזרה בעזרת תאים שגודלו במעבדה מתאי שומן

"ידיעות אחרונות" דיווח הבוקר (ד') על ההליך החדשני, שלדברי פרופ' נמרוד רוזן מ"העמק" "משנה את 'כללי המשחק' באורתופדיה"; במסגרת הטיפול נלקחה רקמת שומן מגופו של מטופל שאיבד כ-5 ס"מ עצם, הפכה לתאי עצם במעבדה והוחזרה לגוף על ידי המנתחים

תאי שומן (צילום: אילוסטרציה)
תאי שומן (צילום: אילוסטרציה)

צוות רופאים במערך האורתופדי של המרכז הרפואי "העמק" בעפולה ביצע ניתוח חדשני, שלדברי "ידיעות אחרונות" בוצע בפעם הראשונה בישראל. במסגרת הטיפול נלקחה רקמת שומן מגופו של מטופל שאיבד כ-5 ס"מ עצם בעקבות תאונת דרכים. הרקמה גודלה בביו-ריאקטור במעבדה ותאי העצם שהתפתחו הוחזרו לגוף, כדי שישלימו את העצמות במקומות החסרים.

בדיווח בוקר ב"ידיעות אחרונות" נמסר, כי הטכנולוגיה שבבסיס ההליך החדשני פותחה לפני כמה שנים במעבדת חברת "בונוס ביוגרופ" בחיפה. בשיטה שפותחה מפרידים מתאי שומן את התאים שיודעים לבנות רקמות וכלי דם, ומגדלים אותם בביו-ריאקטור, מכשיר שמספק תנאים אופטימליים לגידול עצמות.

שבועיים לאחר שנשאבו תאי השומן מגופו של המטופל ועברו את הטיפול בביו-ריאקטור נוצרת רקמה שמוכנה להשתלה במטופל. חלקיקי העצם הזעירים שפותחו במעבדה בחיפה הועברו לבית החולים ושם הוזרקו לגוף המטופל בשתל חי. בתוך כמה חודשים העצם גדלה במקום שבו היתה חסרה.

ד"ר שי מריצקי, מנהל החברה מחיפה, מסר לעיתון כי בתהליך במעבדה "נוצרו אלפי חלקיקים קטנים של עצם, כל אחד מהם חי, וזה איפשר להזריק אותם לאזור החסר, שם הם מתחברים לעצם חיה ומתפקדת". הצפי הוא שהמטופל יוכל לשוב וללכת לאחר חודשיים.

פרופ' נמרוד רוזן, מנהל מערך אורתופדיה ב"העמק" מסר: "המטופל הגיע אלינו עם חסר בעצם השוק, שהגוף לא יודע להשלים לבד. בניתוח השתלתי את התאים ששאבנו ממנו לפני שבועיים, ותוך שישה שבועות העצם תשלים את עצמה והשוק תחזור להיות כמו קודם. הניתוח הזה, לדעתי, משנה את 'כללי המשחק' באורתופדיה. בטכנולוגיה הזאת יש לי יכולת לגדל כל עצם במעבדה".

בדיווח נמסר, שפרופ' רוזן מעריך כי הניתוח מתאים גם לקשישים עם הידלדלות עצם וגם לחולי סרטן שעוברים כריתת עצמות. "בעתיד יהיה אולי ניתן לבצע את הניתוח הזה גם לנמוכי קומה, להשתיל להם עצמות ולהגביה אותם. בכל ניתוח ניתן להוסיף עשרה סנטימטר של עצם ואפשר לחזור עליו כמה פעמים".

המטופל ב"העמק", תושב קיבוץ בצפון הארץ, עבר לפני 8 חודשים תאונת דרכים שבה נגרם לו שבר בעצם השוק

נושאים קשורים:  חדשות,  המרכז הרפואי "העמק",  חברת "בונוס ביוגרופ",  פרופ' נמרוד רוזן
תגובות
 
20.12.2017, 19:44

כל הכבוד, פרופ. נמרוד רוזן! יישאר כוח!

20.12.2017, 21:17

מעולה גם לרפואת שיניים

אנונימי/ת
21.12.2017, 00:09

הייתי ממתין חודשיים ומציג את המקרה כמוגמר. יותר מדעי, יותר מכובד.

21.12.2017, 10:22

לאנונימי הנכבד,
אתמול פורסמו דברים, שנעשו לפני יותר מחודשיים.