חדשות

הלך לעולמו פרופ' חיים שטיין

פרופ' שטיין, מייסד ומנהל המכון הלאומי השיקומי לגפיים ע"ש לואיס, ממייסדי האיגוד הישראלי לאורתופדיה ולשעבר יו"ר האיגוד, מילא תפקידים שונים בארגוני האורתופדיה הבינלאומיים

פרופ' חיים שטיין ז"ל

פרופ' חיים שטיין, לשעבר חבר הוועד המרכזי של הר"י וממייסדי האיגוד הישראלי לאורתופדיה, יו"ר האיגוד במשך שש שנים ויו"ר המועצה המדעית שלו, הלך לעולמו בסוף השבוע שעבר, בן 81 במותו. הובא למנוחות אתמול (א') בבית העלמין בקיבוץ תל יצחק.

שטיין היה מומחה בכירורגיה אורתופדית ובמשך כ-20 שנה (2002-1981) ניהל את המחלקה האורתופדית א' ברמב"ם. בוגר בית הספר לרפואה של האוניברסיטה העברית בירושלים בשנת 1964 ואת התואר השלישי בפיזיולוגיה של הפרקים קיבל באוניברסיטת אוקספורד.

שטיין היה פרופסור חבר בכירורגיה אורתופדית באוניברסיטה העברית ובפקולטה לרפואה של הטכניון, פרופסור אורח באוניברסיטת פיטסבורג  בפנסילבניה, באוניברסיטת לואיזיאנה בארה"ב ובאוניברסיטת אדלאייד באוסטרליה. שימש כמנהל הרפואי והמייסד של המכון הלאומי השיקומי לגפיים על שם לואיס בתל השומר וחבר ההנהלה הרפואית המצומצמת ומועצת הנאמנים של המכון.

פרופ' שטיין מילא תפקידים שונים בארגוני האורתופדיה הבינלאומיים כחבר הוועד המנהל של הארגון הבינלאומי למחקר אורתופדי (SIROT) בשנים 2002-1993 ויו"ר הוועדה המדעית, מזכיר הארגון וחבר נבחר בפורום התכנון הרפואי-כלכלי של השוק האירופי המשותף.

היה חבר נבחר בארגון האורתופדי הבינלאומי לאורתופדים בכירים (ORI) - שהחברות בו היא על פי מינוי ולא על פי בקשת המועמד להצטרף. היה חבר בקבוצת המחקר וההוראה הבינלאומית לנושא פגמים מולדים במערכת השלד (SDG), יו"ר הוועדה האורתופדית במועצה הלאומית לכירורגיה, הרדמה וטיפול נמרץ במשרד הבריאות משנת 1993 עד 2002 ויו"ר הוועדה המקצועית המייעצת באורתופדיה למנכ"ל משרד הבריאות. כמו כן היה חבר בוועד החברה לטיפול ברגל סוכרתית.

ב-1988 עמד בראש המשלחת הרפואית הישראלית שנשלחה על ידי משרד הבריאות כדי לטפל בנפגעי רעש האדמה בארמניה.

על פועלו כרופא במלחמת ששת הימים זכה בצל"ש רמטכ"ל ובעיטור העוז.

נשיא צרפת מיטראן העניק לו עיטור "אביר מסדר ההישגים הלאומיים" של הרפובליקה הצרפתית על ארגון הטיפול בחיילים הצרפתים שנפצעו בקרבות בלבנון והוטסו לקבלת טיפול ברמב"ם.

באתר "אבלים" ספד לו פרופ' צבי יוסיפוביץ: "הכרתי את פרופ' שטיין ברמב"ם כאשר הייתי רופא צעיר באונקולוגיה והוא כבר מנהל המחלקה האורתופדית. קיימנו שיחות ארוכות על ספרות ותרבות אירופאית".

כלתו, כלנית ענבר, כתבה בהספדה: "פרופ' שטיין היה היסטוריה מהלכת, איש ענק עם לב של זהב, טוב לכל הבריות ושמח לעזור לכולם. חכם, שנון, בעל חוש הומור, חוסן נפשי ואופטימיות".

נושאים קשורים:  פרופ' חיים שטיין ז"ל,  האיגוד הישראלי לאורתופדיה,  המכון הלאומי השיקומי לגפיים על שם לואיס
תגובות
 
13.08.2018, 19:08

הכרתי אותו, מענקי המקצוע. אדם צנוע וחכם. יהי זכרו ברוך.

איש יקר

14.08.2018, 14:45

תיקון לכתבה.לא היתה שום משלחת של משרד הבריאות לארמניה ב1988 .היתה משלחת רפואית עליה פיקדתי כשהייתי סגן קרפ"ר ומשלחת חילוץ. ב1990 ארגנו מש' הבריאות וחיל הרפואה מבצע ניתוחים ושיקום לנפגעים מארמניה שהוטסו לארץ וטופלו בכמה מוסדות. בחלק זה נטל פרופ' חיים שטיין חלק .
יהי זכרו ברוך