לפני שיהיה מאוחר, יש לבטל לאלתר את הסעיף בחוזר מנכ"ל משרד הבריאות האוסר על רופאים להיפגש עם נציגי חברות התרופות ולטובת החולים והרפואה בישראל.

חוזר מנכ״ל משרד הבריאות, מר משה בר סימן טוב, השפיל את הקהילה הרפואית בישראל. האם הגיוני ומוסרי לדרוש מרופאים בישראל, האמונים על הצלת חיים ועושים לילות כימים לסייע בהחלמת המטופלים, שמתאריך 1.11.18 לא ייפגשו עם נציגי חברות התרופות והתעשיה הרפואית? האם מישהו חשב לאסור על עורכי דין בישראל להיפגש עם לקוחות מסוימים? האם מישהו הגביל נהגי מוניות מלהיפגש עם אוכלוסיה מסוימת? האם מישהו הגביל מורים מלהיפגש עם סוכני עזרי לימוד? האם מישהו הגביל עיתונאים מליצור קשר עם מישהו מהאוכלוסיה? אז מדוע לוקחים את זכות היסוד של אדם להיפגש עם מי שרוצה ושוללים זכות יסוד זאת המוקנית על פי חוק בישראל?

מעבר לדריסה של חוק יסוד כבוד אדם וחירותו וחופש המקצוע, יש כאן פגיעה בקידום הרפואה בישראל. יש לזכור שהמשאבים שהמדינה מקצה למחקרים קליניים כמעט לא קיימים וללא חברות הפארמה והתעשיה, אין מחקרים בישראל שמסייעים למוסדות הבריאות בישראל להתפתח ולהעניק שירות טוב יותר לאזרחי המדינה.

חברות הפארמה והתעשיה הן לא אויבי הציבור אלא מסייעות לציבור. מי שחושב שרופא פלוני ירשום תרופה לחולה רק כאשר ייתנו לו נסיעה לכנס, טועה בגדול, ואם יש כזה רופא, יש להוקיעו ולטפל נקודתית. אבל מכאן לאסור על הקהילה הרפואית להיפגש עם חברות הפארמה והתעשיה המרחק גדול וחייבים לעצור את חוזר המנכ״ל לפני שיהיה מאוחר.

האווירה בציבור כנגד הרופאים בסיוע עיתונאים ואנשי תקשורת (ראו מאמר שבו הרופאים מואשמים בהעלאת יוקר המחיה בישראל, פרסום מכוון בתקשורת על משכורותיהם של כ-10% מרופאי המדינה המרוויחים מעל הממוצע), לא מסייעת ולא תורמת למצב הרפואה הציבורית.

דווקא בימים אלה של מחסור ברופאים ובאחיות, עומס חולים על בתי החולים, צפיפות במחלקות, תורים ענקיים לניתוחים, תורים ארוכים לרופאים מומחים, דחיית ניתוחים כי אין כוח אדם והעדר תשתיות, הייתי מצפה מאנשי התקשורת לפרסם כיצד למרות קשיים אלה מצליחים הרופאים בישראל להוריד תחלואה ותמותה ממחלות לב בישראל ולהציב את מדינתנו במקום הראשון בעולם בירידה בתמותה מהתקפי לב; גם תוחלת החיים בישראל היא מהגבוהות בעולם בזכות הרופאים, האחיות ואנשי הבריאות, ולא בזכות העיתונאים ואנשי התקשורת המחפשים סקופים צהובים במקום להביא את הטוב והעשייה לעיני הציבור.

אני קורא לאנשי משרד הבריאות להתעשת ולבטל לאלתר את הסעיף המגביל פגישה של רופאים עם חברות הפארמה והתעשיה. תנו לנו הרופאים את הזכות להחליט עם מי להיפגש ועם מי לא. אנחנו מספיק בוגרים ומשכילים.