מחקרים

תפקוד קוגניטיבי ושליטה בכאב לאחר ניתוחי עמוד-שדרה

נמצא ששימוש טרום-ניתוחי ב-duloxetine יכול להיות חלופה שימושית ל-Pregabalin, שכן יש לו אפקט אנלגטי דומה על כאב בתר-ניתוחי, עם פחות מקרים של השפעות שליליות הקשורות לתרופות על התפקוד הקוגניטיבי

23.01.2019, 13:29
התאוששות לאחר ניתוח (צילום: אילוסטרציה)

טראומה כירורגית ידועה כגורם של היפר-אלגזיה, ואם ניהול הכאב אינו מספק, היא תורמת לכאב מתמשך בתקופה שלאחר הניתוח. במחקר חדש שנערך ב-Mugla Sitki Koçman University Training and Research Hospital בטורקיה, והתפרסם בכתב העת The Clinical Journal of Pain, ביקשו החוקרים להשוות את ההשפעה של pregabalin (ליריקה, חברת פייזר) ו-duloxetine (סימבלטה, חברת לילי) על ציוני כאב בתר-ניתוחיים ותפקוד קוגניטיבי. המטרה המשנית של החוקרים הייתה לקבוע תופעות לוואי הקשורות לתרופות.

במחקר פרוספקטיבי עם רנדומיזציה, סמיות כפולה ומבוקר פלצבו שנערך בחדרי ניתוח ומחלקות אשפוז כירורגיות, גויסו 94 מטופלים בין הגילאים 18 עד 64, סטטוס ASA של I-II, אשר עמדו לעבר תיקון אלקטיבי של פריצת דיסק מותני. החולים חולקו באופן אקראי לשלוש קבוצות: הקבוצה הראשונה קיבלה Pregabalin במינון של 75 מ"ג דרך הפה שעה לפני הניתוח ו-12 ו-24  שעות אחרי הניתוח. הקבוצה השנייה קיבלה duloxetine במינון של 60 מ"ג דרך הפה שעה לפני הניתוח. 12 שעות לאחר הניתוח הם קיבלו קפסולת פלצבו, ו-24 שעות אחרי הניתוח הם קיבלו שוב duloxetine במינון 60 מ"ג. הקבוצה השלישית קיבלה כמוסות פלצבו דרך הפה בכל נקודות הזמן.

הערכה של הכאב לאחר הניתוח התבצעה באמצעות סקאלה חזותית אנלוגית (Visual Analogue Scale) בדקה הראשונה שלאחר הניתוח, ושוב 30 דקות, שעה, 12 שעות, 24 שעות, ו-48 שעות אחרי הניתוח. התפקוד הקוגניטיבי לפני ו-6 שעות אחרי הניתוח הוערכו עם המבחן הקוגניטיבי של מונטריאול (MoCA).

הייתה ירידה משמעותית בציוני ה-MoCA הממוצעים לאחר הניתוח בכל הקבוצות (P<0.01). הירידה הגדולה ביותר בציון ה-MoCA הייתה בקבוצת ה-pregabalinי(1.83 ± 1.31), ולאחר מכן בקבוצת duloxetineי(1.16 ± 0.82), והירידה הקטנה ביותר הייתה בקבוצת הביקורת (0.49 ± 0.61). בכל נקודות הזמן, ממוצע ציוני ה-Visual Analog Scale של קבוצות ה-pregabalin ו-duloxetine היו דומים זה לזה, והם היו נמוכים יותר מקבוצת הביקורת (P<0.05).

לאור הממצאים, החוקרים מסכמים ששימוש טרום-ניתוחי ב-duloxetine במינון של 60 מ"ג יכול להיות חלופה שימושית ל-Pregabalin במינון של 75 מ"ג, שכן יש לו אפקט אנלגטי דומה על כאב בתר-ניתוחי, עם פחות מקרים של השפעות שליליות הקשורות לתרופות על התפקוד הקוגניטיבי.

מקור:

Altiparmak, Basak, MD; Güzel, Çigdem, MD; Gümüs Demirbilek, Semra, MD. Comparison of Preoperative Administration of Pregabalin and Duloxetine on Cognitive Functions and Pain Management After Spinal Surgery: A Randomized, Double-blind, Placebo-controlled Study. The Clinical Journal of Pain: December 2018 - Volume 34 - Issue 12 - p 1114–1120. doi: 10.1097/AJP.0000000000000640

 

 

נושאים קשורים:  מחקרים,  פרגבלין,  דולוקסטין,  Visual Analogue Scale,  פלצבו
תגובות
 
24.01.2019, 07:37

לאחר 4 שנים בהן טיפלתי במאות מטופלים, הגעתי למסקנה שהטיפול היעיל ביותר בכאבי גב מסיבות פריצת דיסק, בלט דיסק, היצרות בתעלה, שינויים ספונדילוטים,בקע דיסק ועוד כאבי גב בלתי מוסברים, בגב תחתון ובעמוד שדרה צווארי, נעשה ביעילות מוכחת על ידי מתיחות יומיות לעמוד השדרה. בקלות, בנוחות בעזרת מכשיר: גב BACK.ראו שיטת ההיפוך עם ep-960– בגוגל
ד"ר שדה.