בדיקת סקר שערכה ההסתדרות הרפואית העלתה כי תקופת ההמתנה לניתוחים נעה עדיין בין 12 ל־15 חודשים, כך מדווח הבוקר (ה') רן רזניק ב"ישראל היום".

בדיווח הוצגו כמה נתונים הממחישים זאת: בבית החולים ברזילי באשקלון ההמתנה להסרת שקדים אצל ילדים מתארכת עד 12 חודשים; ב"קפלן" ברחובות – 11 חודשים, ב"שיבא" בתל השומר וב"פדה-פוריה" בטבריה – תשעה חודשים. להסרת שקדים אצל מבוגרים: 12 חודשים ב"ברזילי" וב"שיבא" ותשעה חודשים ברמב"ם וב"פוריה".

ב"אסף הרופא" ההמתנה לניתוח מפרק ברך במחלקה האורתופדית – 15 חודשים (בכמה מבתי החולים האחרים ההמתנה היא חודש-חודשיים). ההמתנה לתיקון בקע במחלקה הכירורגית ב"קפלן" – 12 חודשים ותשעה חודשים ב"בילינסון".

לניתוח קטקרט במחלקת העיניים ב"שיבא", ב"בילינסון" וב"סורוקה" ממתינים תשעה חודשים. ב"פוריה" וב"קפלן" – שמונה חודשים, ברמב"ם ובבית החולים לגליל בנהריה – שישה חודשים. בדיווח נמסר כי התור לניתוח עצמו "שנה לפחות" או "שנה וחצי לפחות" וזאת לאחר תור למרפאת המחלקה בבית החולים לקביעת בדיקת נחיצות הניתוח אצל רופא.

הסקר נערך על ידי חברת סטאט־נט באמצעות שיחות עם לקוחות סמויים שהתקשרו טלפונית בדצמבר 2018 למוקדי זימון תורים כדי לנסות להזמין את התור הקרוב ביותר.

בסיכום הממצאים נאמר, בין השאר, על פי אותו דיווח: "קיימת גם בעיה של חוסר שקיפות בנתוני התורים, מחסור בנתונים השוואתיים. הבטחות הממשלה לקיצור תורים בבתי החולים אינן ממומשות והתוצאות בשטח הן בהתאם".

בחלק מהניתוחים יש שיפור בזמני ההמתנה, לדוגמה: ההמתנה לניתוח שקדים בילדים ב"פוריה" היתה אשתקד 36 חודשים ועתה ירדה לתשעה חודשים.

בדיווח צוטט יו"ר האגודה לזכויות החולה, שמוליק בן יעקב: "תורי ההמתנה האבסורדיים מנציחים את הפערים בין מי שיש לו ויכול לממן ניתוח במסגרת הביטוחים המשלימים או פוליסת ביטוח פרטית, לבין מי שאין לו ונדרש להמתין חודשים ארוכים עד שיקבל את המענה הרפואי שהוא זכאי לו".

יו"ר ההסתדרות הרפואית בישראל פרופ' ציון חגי אמר: "אנחנו הרופאים עומדים נבוכים ומבוישים כשיושב לפנינו מטופל הזקוק לניתוח שנראה לכאורה פשוט ולא דחוף (קטרקט, החלפת מפרק ירך, שקדים) אבל אנחנו יודעים שאת התור הוא או היא יקבלו בטווח זמן לא סביר שאף עלול לעלות להם בחייהם".

משרד הבריאות דחה בתגובתו את הטענות: "הראיה לכך היא שבשלושת הרבעונים הראשונים של שנת 2018 גדלה הפעילות הניתוחית בכמיליארד שקל, מתוכה הסטה בפעילות הפרטית בכ־700 מיליון שקל. מדובר בגידול נטו של יותר מ־82,000 ניתוחים שבוצעו במימון ציבורי. שליש מהפעילות בוצעה בבתי החולים הציבוריים. היינו רוצים לראות יותר פעילות בבתי החולים הציבוריים ועל כך אנו עובדים בימים אלה".