חדשות

לראשונה בישראל: קרסול מלאכותי הודפס בתלת מימד והושתל בשתי נשים

מנתח מדרום אפריקה, ד"ר גראהם מק'קלום, הוזמן לישראל לצורך ביצוע ההליך החדשני בבית החולים בילינסון | לאחר הניתוח, המטופלות שבו ללכת ללא כאבים

ד"ר אלון בורג, מנתח בכיר במחלקה לאורתופדיה ב"בילינסון". "העצם הודפסה במדפסת תלת מימד על בסיס תמונת מראה של העצם הבריאה ברגל השנייה"

במחלקה לאורתופדיה במרכז הרפואי בילינסון בוצעה השתלת קרסול מלאכותי עשוי טיטניום שהודפס במדפסת תלת מימד. שתי ישראליות, בת 54 ובת 16 שנפצעו – האחת בתאונת אופנוע ואחרת כשנפלה בעת פעילות ב"צופים" – הן הראשונות בארץ שעברו הליך זה, כך נמסר מבית החולים.

על פציעתה של הראשונה נמסר כי בעת שרכבה על אופנוע הוטחה אל גדר ההפרדה. הפציעות מהן סבלה היו קשות ובכל חלקי הגוף. היא נזקקה לניתוחים ולשיקום ארוך אלא שמאז התאונה לא חזרה ללכת כיוון שעצם הטאלוס בקרסולה נפגעה קשה. המנותחת השנייה נפלה ממבנה שבנתה עם חבריה. עצם הטאלוס סבלה פגיעה המונעת ממנה ללכת כבר יותר משנה.

המשתל עשוי טיטניום. עצם הטאלוס הודפסה בתלת מימד

הפתרון הראשון שהוצע לשתיהן היה קיבוע מפרק הקרסול בניתוח על ידי ברגים. אלא שד"ר אלון בורג מנתח בכיר במחלקה לאורתופדיה ב"בילינסון" הציע ניתוח שלא נעשה לפני כן בישראל: החלפת עצם הטאלוס, האחראית על תנועת הקרסול, בעצם מלאכותית.

לצורך ביצוע הניתוח החדשני הגיע לישראל ד"ר גראהם מק'קלום, מנתח מדרום אפריקה, שביצע יחד עם ד"ר בורג את שני הניתוחים.

ד"ר בורג: "הוצאנו את עצם הטאלוס הפגועה והחלפנו בעצם מלאכותית עשויה סגסוגת של טיטניום, שהודפסה במדפסת תלת מימד על בסיס תמונת מראה של העצם הבריאה ברגל השנייה".

ד"ר סטיבן וולקס, מנהל המחלקה לאורתופדיה, הוסיף: "מטרת הניתוח להחלפת עצם הטאלוס היא לאפשר למטופלים יכולת ללכת ללא כאבים וללא מגבלות בגמישות ובתנועתיות הקרסול. בזכות הניתוח שתי המטופלות יוכלו עתה ללכת, לראשונה מזה זמן רב".

נושאים קשורים:  ד"ר סטיבן וולקס,  ד"ר אלון בורג,  החלפת עצם הטאלוס,  קרסול מלאכותי,  הדפסה בתלת מימד,  השתלת קרסול,  חדשות
תגובות