חדשות

ב"הלל יפה" החלו לבצע ניתוחים להחלפת מפרק ברך בסיוע רובוט משוכלל

ד"ר ירון ברקוביץ, מנהל מחלקת אורתופדיה: "לאחר שנים רבות שבהן נאלצנו לנתח בשיטה ידנית, הטכנולוגיה החדישה בסיוע הרובוט המשוכלל תביא לשינוי משמעותי ולהחלמה קצרה יותר"

במהלך הניתוח להחלפת מפרק ברך באמצעות מכשיר רובוטי קטן ונייד. צילום: דוברות "הלל יפה"

במרכז הרפואי הלל יפה בחדרה החלו לבצע ניתוחים להחלפת מפרק ברך באמצעות טכנולוגיה המתבססת על מכשיר נייד רובוטי משוכלל. בית החולים מסר כי, ככל הידוע, הוא הראשון בישראל כבית חולים ציבורי-ממשלתי שהחל מבצע ניתוחים אלה בטכנולוגיה הזאת כשגרה.

הטכנולוגיה החדשה נהוגה בעולם  למעשה משנת 2012 ויעילותה הוכחה, מסר ד"ר ירון ברקוביץ, מנהל מחלקת אורתופדיה ב', שביצע את הניתוח הראשון בשיטה הזאת. "מערכת עזר רובוטית", הסביר, "משלבת שימוש במכשיר רובוטי הנאחז בידי המנתח תוך תהליך תכנון ניתוחי מותאם אישית למטופל. התוכנה מאפשרת להכווין ולהנחות את המנתח למיקום המדויק של המשתל, תוך מתן כלים המסייעים לו להכין את המשתל בצורה מדויקת ביותר ובהתאמה לגוף המטופל. בכך גם מושג שיקום קצר יותר לעומת שימוש בשיטות אחרות".

המטופלת הראשונה שעברה את הניתוח בשיטה הזאת היא בת 73 מפתח תקווה, שבמשך 15 שנה סבלה מכאבים קשים בברכיים שהחמירו בשנה האחרונה. יום לאחר הניתוח כבר צעדה על הרגל שנותחה. ד"ר ברקוביץ ציין כי בית החולים מתכוון לבצע את הניתוח הזה כשגרה.

מדי שנה מתבצעים בישראל אלפי ניתוחים להחלפת מפרק ברך, בעיקר בקרב בני 60 ומעלה. לערך 15% מהמטופלים הביעו עד כה שביעות רצון נמוכה מתוצאת הניתוח שעברו בשיטה הקודמת.

"לאחר שנים רבות שבהן נאלצנו לנתח בשיטה ידנית ומכנית, הטכנולוגיה  החדישה תביא לשינוי משמעותי בצורה שבה הניתוח יתבצע, כאמור בסיוע הרובוט המשוכלל ותחת בקרה של אורתופד שעבר הכשרה מקצועית בתפעול ובשימוש במכשיר. אני מניח", הוסיף ד"ר ברקוביץ, "שגם שביעות הרצון של המטופלים מהתוצאה תהיה גבוהה יותר".

כיצד מבוצע ההליך בטכנולוגיה החדישה?

ד"ר ברקוביץ: "בשלב הראשון, הרובוט מייצר תמונה תלת מימדית של ברך המטופל. על בסיס התמונה, מתכנן הרופא את המיקום המדויק של המשתל, בהתאם לאנטומיה של המטופל. בשלב השלישי, אחרי שממוקם המשתל, בודק המכשיר את היציבות המתוכננת ואת טווח התנועה שתיווצר לאחר הניתוח. בשלב הרביעי, מכשיר החיתוך מאפשר את חיתוכי העצם בצורה מדויקת ביותר".

מהן יתרונות השיטה החדשה?

"לשיטה זו כמה יתרונות מובהקים. הרובוט שיוצר תמונה תלת מימדית חוסך למעשה את צילומי ה-CT הנדרשים לפני הניתוח. הוא מאפשר את הנחת המשתלים בצורה מדויקת ביותר, תוך התאמה מרבית לאנטומיה של המטופל. המכשיר אינו סוטה מהתכנית המתגבשת לפני הניתוח. טווחי התנועה של הברך לאחר הניתוח טובים יותר וכאמור, הליך השיקום קצר יותר. פעולת החיתוך נפסקת ברגע שהמנתח סוטה מגבולות הגזרה שסומנו, כך שלמעשה נמנע מצב של הסרת רקמה גרמית שלא לצורך - דבר שלא קיים בשיטה הידנית".

נושאים קשורים:  החלפת מפרק ברך,  ניתוח רובוטי,  השתלת מפרק,  חדשות,  בית החולים הלל יפה,  ד"ר ירון ברקוביץ
תגובות
אנונימי/ת
17.08.2019, 01:07

ירון, אתה גדול! (ופה איך לומר הפז"ם חשוב)