חדשות

ב"הלל יפה": ניתוח לפריצת דיסק צווארי בשיטה זעיר פולשנית ובגישה אחורית

החדרת מיקרוסקופ ניתוחי מאפשרת בשיטה זו לאתר את הגורם המפעיל לחץ על העצב, להוציא חלק אחורי ממנו ולשחרר את הלחץ המופעל על תעלת השורש

ד"ר גבריאל גוטמן, מומחה לניתוחי גב ועמוד שדרה, מנתח פריצת דיסק צווארי בשיטה זעיר פולשנית ב"הלל יפה". צילום: דוברות בית החולים

ביחידה לניתוחי גב ועמוד שדרה במרכז הרפואי הלל יפה בחדרה בוצע לראשונה בבית חולים זה ניתוח לתיקון פריצת דיסק צווארי בשיטת זעיר פולשני ובגישה אחורית. ברוב המקרים ניתוחים כאלה מצריכים החלפת דיסק מלאכותי או קיבוע של חולייה צווארית בגישה קדמית.

את הניתוח ביצע ד"ר גבריאל גוטמן, מומחה לניתוחי גב ועמוד שדרה במערך האורתופדי בבית החולים. המטופל, בשנות ה-50 לחייו, סובל מכאבים חריפים וחמורים באזור הצוואר, המשליכים לאורך היד ומסבים לו סבל רב יומיומי.

ד"ר גוטמן מסר: "פריצת דיסק הוא מצב שבו מופעל לחץ על הרקמה העצבית סביב עמוד השדרה הצווארי, הגורם לכאבים חזקים ולהגבלת תנועה שעלולה להימשך ימים ואף שבועות ספורים. בנוסף לכאב באזור הצוואר, עלול להתפתח כאב רדיקולרי - כאב עז שמקורו במערכת העצבים והוא מוקרן גם לאזורים אחרים כמו כתפיים וידיים. כן עלולות להופיע תופעות נירולוגיות שונות כמו היחלשות שרירי הידיים והאצבעות והרגשת נימול".

כשמאובחן פריצת דיסק, הטיפולים השמרניים כוללים תרופות לשיכוך כאבים ותרופות לטיפול בדלקת, טיפולי פיזיותרפיה, חימום הצוואר, קיבוע, חיזוק שרירי הצוואר, הזרקות ומנוחה. אם כל אלה לא מועילים, נשקלת האופציה הניתוחית.

"הניתוחים המקובלים והמוכרים במקרים של פריצת דיסק צווארי הם החלפת דיסק מלאכותי או קיבוע של החוליות. שיטה ייחודית זו, בשונה מהאחרות, מתבצעת מהצד האחורי של הצוואר ודורשת מיומנות של הרופא המנתח.

"במהלך הניתוח מתבצע חתך של כ-18 מ"מ, דרכו מוחדר מיקרוסקופ ניתוחי המאפשר לאתר את הגורם המפעיל לחץ על העצב, להוציא חלק אחורי ממנו וכך לשחרר את הלחץ המופעל על תעלת השורש", הסביר ד"ר גוטמן.

"לשיטה זו", הוסיף, "כמה יתרונות, ביניהם: שימור טווח התנועה, היעדר הצורך במשתל מלאכותי או לחלופין קיבוע של החוליה, וכן צמצום הסיבוכים הכרוכים בניתוחים אחרים כמו עקב פגיעה בכלי דם גדולים או פגיעה בוושט ובמיתרי הקול שעלולה לגרום לצרידות וקושי בבליעה".

ד"ר איל ברבלק, מנהל מחלקה אורתופדית א' ומומחה לניתוחי עמוד שדרה ב"הלל יפה", הוסיף: "השיטה שבה נקטנו מייתרת את הצורך בכריתת דיסק בצוואר ובהשתלת כלוב או דיסק מלכותי ולכן מדובר בטכניקה ניתוחית מצוינת המאפשרת למטופל להבריא בצורה טובה ומהירה יותר ולחזור לשגרה בפרק זמן קצר יותר".

נושאים קשורים:  חדשות,  ד"ר איל ברבלק,  ד"ר גבריאל גוטמן,  ניתוחי גב ועמוד שדרה,  בית החולים הלל יפה,  פריצת דיסק צווארי
תגובות
03.08.2020, 23:04

כל הכבוד 🌷