חדשות

בו זמנית: ניתוח החלפת מפרקי ירך בשתי רגליים בוצע ב"מאיר"

ניתוח מתקדם להחלפת מפרקי ירך בשתי הרגליים בו זמנית בוצע בשיטה קדמית המאפשרת למטופל שיקום מהיר

הצוות הרפואי והמנותחת למחרת הניתוח הכפול. צילום: דוברות "מאיר"

בשבוע האחרון נערך במרכז הרפואי מאיר ניתוח מתקדם להחלפת מפרק הירך בשתי הרגליים בו זמנית. "הבחירה בהליך מורכב זה, המתבצע בשתי הרגליים במקביל, היא יוצאת דופן ומאפשרת שיקום מהיר במיוחד", מסביר ד"ר ירון ברין, מנהל השירות להחלפת מפרקים.

בשנים האחרונות ניתוחי החלפות מפרקים הפכו לניתוחים שכיחים עבור אנשים הסובלים משחיקה של מפרק ירך או ברך. "אנשים הסובלים משחיקה של מפרק ירך מדווחים בדרך כלל על כאב במפשעה בעת הליכה, עמידה והנעה של הירך, ומוגבלים במרחק ההליכה בשל כאב. ברב המקרים המטופלים ידווחו על קושי בקשירת שרוכים ונעילת נעל ברגל הפגועה בשל ההגבלה ביכולת הנעת מפרק הירך", מסביר ד"ר ברין.

לדבריו, הטיפול השמרני בשחיקת מפרק ירך כולל: ירידה במשקל, פיזיותרפיה, הידרותרפיה ותרופות נוגדות כאב. כאשר הטיפול השמרני לא מצליח או כאשר מדובר במחלת מפרק קשה שלא סביר שתגיב לטיפול שמרני, הטיפול המומלץ הוא ניתוח להחלפת מפרק הירך.

"ניתוח זה נקבע בהתאם לגילו ולמצבו הרפואי של המטופל ובמקרה זה התאים למטופלת בריאה בת 67 ובריאה", הוסיף ד"ר מיכאל מרקושביץ, רופא בכיר במחלקה האורתופדית במרכז הרפואי מאיר שניתח יחדיו עם ד"ר ברין, לצד ד"ר סרגיי בוטוב, רופא מרדים בכיר במרכז הרפואי מאיר.

קיימות גישות כירורגיות שונות למפרק הירך, כאשר הגישה מוגדרת על פי הכיוון שממנו מבוצע הניתוח. לדברי ד"ר ברין, "בשנים האחרונות צוברת הגישה הקדמית פופולריות רבה בקרב מנתחי מפרקים. מדובר בגישה בעלת יתרונות: היא מאפשרת שיקום מהיר למטופל שכן היא אינה פוגעת בשרירי הירך, אלמנט התורם להפחתת הדימום במהלך הניתוח והכאב לאחריו. בנוסף, גישה זו מאפשרת את התאמת אורך הרגליים זו לזו באופן מיטבי, בסיוע מדידות ידניות ורנטגן והודות לשכיבת המטופל על גבו. לבסוף, בגישה הקדמית אחוז פריקות (יציאת המפרק מהמקום) נמוך בהשוואה לגישה הכירורגית האחורית".

המטופלים מתחילים לבצע פיזיותרפיה וללכת בסיוע הליכון מספר שעות לאחר הניתוח או בבוקר למחרת ויכולים להשתחרר לביתם להמשך שיקום ביתי לאחר כיום עד יומיים, "בניגוד לתקופת זמן כפולה בגישה הצידית שבה ניתחנו בעבר", מסביר ד"ר מרקושביץ ומוסיף כי מטופלים רבים שנותחו בגישה הקדמית חוזרים לחיים רגילים ולעבודה פיזית תקופה קצרה לאחר הניתוח. כמו כן הדגישו הרופאים כי גישה זו אינה בהכרח מתאימה לכלל המטופלים ויש להתאים לכל מטופל את הגישה הכירורגית המתאימה למצבו על מנת להשיג את התוצאות הטובות ביותר.

נושאים קשורים:  החלפת מפרקי ירך וברך,  חדשות,  ד"ר סרגיי בוטוב,  ד"ר מיכאל מרקושביץ,  ד"ר ירון ברין
תגובות
אנונימי/ת
25.11.2020, 18:15

גישה קדמית כנראה יותר בטוחה ללא פגיעה באבדוקטורים שיש בגישה לטראלית ופחות פריקות ששכיח בגישות אחוריות 👌