שבר בכף הרגל

מאפיינים וסיווג של שברים בפטישון הפנימי של כף הרגל

במחקר זה מוצעת שיטת אפיון וסיווג של שברים בפטישון הפנימי, לפיה טוענים החוקרים, ניתן יהיה להבין בצורה טובה יותר את מנגנוני הפגיעה, להגיע לאבחנה מוכוונת יותר ולאסטרטגיות ניתוחיות מדויקות יותר

כף רגל (צילום: אילוסטרציה)
כף רגל (צילום: אילוסטרציה)

מורפולגיית השברים בפטישון הפנימי של כף הרגל הינה וריאבילית ביותר וקשה לאפיון ללא אמצעי שחזור תלת-מימדיים. כמו כן, לא קיימת שיטת סיווג מקובלת בעולם.

במחקר שפורסם בכתב העת The Bone & Joint Journal, חוקרים אפיינו את דפוסי השברים האפשריים בפטישון הפנימי וניסו להציע שיטת סיווג בהתבסס על שחזורי תלת-מימד מהדמיית CT. החוקרים סקרו באופן רטרוספקטיבי 537 מקרים רצופים של שברים בקרסול המערבים את הפטישון הפנימי, מתוכם 121 הוכללו במחקר. מיפויים תלת-מימדיים של השברים הופקו על ידי הטלת קווי השבר על פני תבנית סטנדרטית. פרגמנטים של השברים והתבנית האחידה נחתכו במגוון מישורים סגיטלים וקורונאלים לכדי יצירת מיפוי דו-מימדי, על גביו נמדדו זוויות α ו-ß. זוויות α ו-ß הוגדרו כזוויות החדות שנוצרו על ידי קו השבר והקו האופקי על פני המישור הנבחר.

החוקרים מצאו מספר מאפייני שבר חשובים, כדוגמת קורלציה גבוהה בין שברים קוליקולארים אחוריים ומקטעים פוסטרו-מדיאלים. בנוסף, בוצעה חלוקה כללית של גיאומטריית השברים לפי שלוש תבניות חוזרות במישורים הקורונאלים של המיפוי התלת מימדי (טרנסוורסאלי, ורטיקלי ואי-רגולרי) ולפי חמש תבניות חוזרות במבט לטראלי (טרנסוורסאלי, אובליק, ורטיקלי, צורת-Y ואי-רגולרי). בהתאם לגאומטריית השבר במישורים הקורונאלים והלטראלים של מיפוי התלת-מימד, החוקרים סיווגו את שברי הפטישון הפנימי ל-6 סוגים, בהתבסס על התבניות החוזרות: שבר קוליקולארי קדמי (27 מסוג 1, 22.3%), שבר קוליקולארי אחורי (12 מסוג 2, 9.9%), שברים מקבילים בקוליקולוס הקדמי והאחורי (16 מסוג 3, 13.2%), ושברים של השקע הסופרא-אינטרקוליקולארי (66 מסוג 4, 54.5%). נמצאו 3 וריאנטים של שברים מסוג 4: טרנסוורסאלים (מסוג 4a), ורטיקלים (מסוג 4b), ושבר מרוסק (מסוג 4c). זוויות  α ו-ß השתנו בהתאם.

החוקרים סיכמו כי ממצאי המחקר שופכים אור על המאפיינים ועל התבניות החוזרות המעורבים בשברים של הפטישון הפנימי. שיטת הסיווג המוצעת הינה שימושית להבנת מנגנוני הפגיעה ובהכוונת האבחנה, כמו גם אסטרטגיות ניתוחיות.

מקור:

Liu Y, Lu H, Xu H, et al. Bone Joint J. 2021;103-B(5):931-938. doi:10.1302/0301-620X.103B5.BJJ-2020-1859.R2

נושאים קשורים:  שבר בכף הרגל,  שבר קרסול,  מחקרים
תגובות