חדשות

רמב"ם הצטרף לניסוי להשלמת חסר עצם בשתל חי שגודל מחוץ לגוף

חמישה בתי חולים בישראל לוקחים חלק בניסוי קליני לשימוש בפיתוח ישראלי: שתל חי של תאי עצם בהזרקה לריפוי מחלות ופגיעות גפיים קשות

שימוש בשתל החי, המיוצר על בסיס תאים שלוקטו מרקמת שומן מגוף המטופל. צילום: אילוסטרציה

חמישה בתי חולים – רמב"ם בחיפה, מאיר בכפר סבא, הלל יפה בחדרה, העמק בעפולה וכרמל בחיפה – משתתפים עתה בניסוי קליני של שימוש בשתל חי של תאי עצם אנושיים בהזרקה לצורך ריפוי מחלות עצם בגפיים. את הטכנולוגיה הזאת פיתחה חברת בונוס ביוגרפ הפועלת בפארק התעשיות המתקדמות מתם בחיפה.

רמב"ם – בית החולים האוניברסיטאי העל-אזורי הגדול ביותר בצפון הארץ – הצטרף לניסוי השבוע ומשתף פעולה עם הטכניון ואוניברסיטת חיפה. המערך האורתופדי בקריה רמב"ם הוא מרכז-על לטראומה נוכח נסיונו הרב בטיפול בנפגעי טראומה – תאונות דרכים, פציעות מלחמה ובטיפול במגוון רחב של שברים וסיבוכי שברים. מטופלים בו כ-23% מנפגעי הטראומה הקשים בישראל.

"שיתוף הפעולה עם מפתחת הטכנולוגיה החדישה והשתתפות בניסוי הקליני להשלמת חסר עצם אורתופדי אמורים להביא תקווה למטופלים רבים", מסר פרופ’ דורון נורמן, מומחה בכירורגיה אורתופדית, מנהל המערך האורתופדי ברמב"ם.

עד כה, הפתרונות האלטרנטיביים הקיימים לשימוש בשתל חי של עצם אנושית הם ניתוח לקצירת עצם ממקום אחר בגוף המטופל ובחלק מהמקרים, יחד עם כלי הדם ההיקפיים שלה והשתלתם באזור החסר בעצם. לחלופין, נעשה שימוש בתחליף מלאכותי לעצם האנושית, אולם במרבית המקרים הדבר לא מביא לריפוי ולא מאפשר חזרה של המטופל לתפקוד רגיל, עקב היעדר חיבור טבעי בין התחליף המלאכותי של העצם לבין הגוף האנושי.

עתה, השימוש בשתל החי, המיוצר על בסיס תאים שלוקטו מרקמת שומן מגוף המטופל, מפחית את הסיכון לתגובה חיסונית ולדחיית השתל. ההשתלת איננה מצריכה הליך כירורגי מורכב ועשויה להחיש את השיקום של המטופל.

הניסוי הקליני שנערך כעת הוא בשלב 2-1 שיעדיו: בחינת הבטיחות ויעילות השימוש בדור השני של שתל עצם בהזרקה. מתוכנן שייטלו בו חלק 40-30 גברים ונשים, בגילאי 75-18 שנה.

MesenCure הביאה לריפוי הריאות בחולי קורונה

חברת בונוס ביוגרפ, העוסקת בהנדסת רקמות משולבת ברפואת תאית לשם חידוש רקמות, שואפת להציע לשוק העולמי של שיקום העצם, הנאמד ביותר מ-8 מיליארד דולר בשנה, פתרון בטוח ומהיר להשלמת חסר עצם באמצעות הזרקה אחת בלבד של השתל החי המתפתח לעצם אנושית עצמית.

לא מכבר דיווחה החברה על הדגמת שיפור ניכר במדדים המצביעים על מניעת הרס רקמות לרבות שרירים, בנוסף לריפוי דלקת ריאות, באמצעות התרופה MesenCure שפיתחה. תוצאות הניסוי בה הראו הפחתה בסיכון לכשל רב מערכתי, פגיעה לבבית, נזק כלייתי ופקקת ורידים תסחיפית שעלולים להידרדר לכשל רב מערכתי ולמוות, ללא קשר למצוקה הנשימתית.

כן הודיעה החברה שהטיפול באמצעות תכשיר זה הביא לריפוי הריאות של חולי קורונה והבליט את יעילותה העדיפה של התרופה הזאת בהשוואה לטיפולים אחרים. הדבר השתקף בירידה מובהקת ומהירה בשטח הדלקת המפושטת בריאות, צילומי חזה הראו ירידה משיעור חציוני של כ-55% משטח הריאות לפני הטיפול, לשיעור חציוני של כ-15% משטח הריאות בתוך כחמישה ימים בלבד מתחילת הטיפול, ועד לשיעור חציוני זניח של כ-1% משטח הריאות כחודש לאחר תחילת הטיפול.

בנוסף, חל שיפור בתפקודי הנשימה של חולי קורונה שטופלו בתרופה זאת והוא התבטא בעלייה מובהקת בשיעור הרוויה של החמצן בדם ממצוקה נשימתית חריפה לפני הטיפול לרוויה של החמצן בדם בשיעור של כ-95% לאחר הטיפול.

נושאים קשורים:  שתל עצם,  רמב"ם,  ניסוי לקליני,  פיתוח ישראלי,  בונוס ביוגרפ,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
16.07.2021, 10:41

לא הבנתי את המודל, זה חברה שמביאה ידע, כסף וטכנולוגיה ורמב\"ם שמביא את בני האדם, החולים והרופאים? איך זה עובד בדיוק?