תיאור מקרה

תיאור מקרה: ארתריטיס זיהומית במפרק בשל זיהום ב-B. fragilis

מקרה של גבר בן 65 אשר התייצג לאחר חמישה ימים של כאבים בברך, אודם, נפיחות וחום מקומי ועל משך הטיפול האופטימלי עם מטרונידאזול

כאבים בברך. אילוסטרציה

בקטרואידיס פרג׳ילי (B. fragilis) הוא גורם בלתי שכיח לארתריטיס זיהומית מפרקית (NJSA). מדובר בחיידק מסוג מתג גרם שלילי אנאירובי אשר נמצא לרוב בחלל הפה, מערכת העיכול, מערכת השתן ובעור, ולכן צומח לעתים נדירות בתרביות ממערכת השריר והשלד. גורמי סיכון ל-NJSA בעקבות זיהום של B. fragilis כוללים ארתריטיס דלקתי, ממאירות, אנמיה חרמשית ומחלת לב איסכמית.

בכתב העת American Journal of Case Reports דיווח על מקרה של גבר בן 65 עם מחלת עורקים כלילית, אי ספיקה לבבית, מחלת כליות כרונית וגאוט, אשר התייצג לאחר חמישה ימים של כאבים בברך, אודם, נפיחות וחום מקומי. ברקע של המטופל טיפול עם זריקות קורטיקוסטרואידים בברך הנגועה חודשיים טרם ההתייצגות.

המטופל היה עם חום ותפליט נימוש בברך ימין בבדיקה גופנית. במעבדה היה לויקוציטוזיס ועלייה של סימני דלקת. כמו כן, בוצעה אספירציה של נוזל מפרקי אשר היה אבחנתי לארתריטיס ספטית, בעקבות צמיחה של B. fragilis בתרבית.

על פי החוקרים, תרביות דם היו ללא צמיחה, כך שהזיהום יוחס לזריקות שבוצעו למפרק ברקע. בנוסף, המטופל נלקח לחדר ניתוח לצורך שטיפה והטריה. לבסוף, הוחל טיפול עם מטרונידאזול, אך למרבה הצער המטופל עזב את בית החולים בניגוד להמלצת הרופאים בטרם הושלם הטיפול ולא היה ניתן להמשיך מעקב.

החוקרים סיכמו כי NJSA מ-B. fragilis מופיע בעקבות אלח דם או התפשטות של זיהום מקביל. על פי החוקרים, הטיפול ב זיהום זה כולל אנטיביוטיקה כגון מטרונידאזול וכן ניקוז כירורגי. בשל מיעוט הנתונים באשר לזיהום כמו זה שהוצג במקרה הנוכחי, משך הטיפול האופטימלי עם מטרונידאזול טרם נקבע באופן חד משמעי.

נושאים קשורים:  ארתריטיס זיהומית,  מטרונידאזול,  תיאור מקרה,  חדשות,  B. Fragilis,  זיהום
תגובות