חדשות

לראשונה ב"אסותא": ניתוח להחלפת ברך באמצעות רובוט מדור חדש

רובוט VELYS מאפשר למנתח יכולת דיוק גבוהה, מייתר את הצורך בהדמיית CT לפני הניתוח, חוסך קרינה למטופל ומקצר משמעותית את ההחלמה

ניתוח להחלפת ברך באמצעות רובוט VELYS ב"אסותא". צילום: מנש כהן

ארבעה ניתוחי הבכורה של החלפת ברך באמצעות רובוט VELYS מהדור החדש הסתיימו החודש בהצלחה בבית החולים אסותא ברמת החייל בתל אביב ובאסותא ראשון לציון. הרובוט החדשני וקטן המימדים של "דפיו סינתס", חברת האורתופדיה של "ג'ונסון אנד ג'ונסון", מאפשר לכל מנתח להתאים את שיטת הניתוח האישית שלו והשימוש בו מתבצע ללא צורך בהדמיית CT לפני הניתוח. כך נחסכת חשיפה מיותרת לקרינה למטופל.

סקר שערך מכון גיאוקרטוגרפיה בחודש ינואר לקראת ניתוחי הבכורה קובע כי 70% מהישראלים מעל גיל 50 סובלים מבעיות ברכיים, מהם 75% טוענים שכאבי הברכיים מגבילים אותם בחיי היומיום. 11% טוענים שהם סובלים כל הזמן מכאבי ברכיים. על פי הסקר, שליש מרופאי המשפחה המליצו למתלוננים על כאב בעיקר על פיזיותרפיה ועל ביקור אצל רופא מומחה ולאחר מכן על טיפול תרופתי (22%), הפניה לבדיקות CT,יMRIי (18%). רק 7.4% המליצו על ניתוח.

מבדיקת החסמים אצל הנשאלים לגבי ניתוח להחלפת ברך עולה כי בעוד כ-35% מהנשאלים חושבים שהניתוח בטוח/די בטוח, שיעור דומה של הנשאלים טען ש"הניתוח מסוכן או די מסוכן". כ-22% מהנשאלים שמעו על ניתוחים באמצעות רובוט אבל כמעט 60% לא יעברו או ישקלו לעבור אותו. 65% מתוכם ענו כי "המצב יחסית נסבל - אין צורך בניתוח". עם זאת, 42% מהסובלים מבעיות ברכיים אמרו ששילוב של רובוט מתקדם מהדור החדש משולב עם מנתח מומחה יקל עליהם את ההחלטה האם לעשות ניתוח או לא.

הרובוט החדש מסייע למנתחים לתכנן ולבצע באופן מדויק ניתוח החלפת מפרק ברך מלאה, באמצעות התאמה ומיקום של השתל על גבי העצם וביחס לרקמות הרכות. כל זאת, ללא צורך בביצוע הדמיה טרום ניתוחית.

ד"ר ואדים בנקוביץ' שביצע את הניתוחים הראשונים באמצעות הרובוט החדש יחד עם ד"ר ירון ברקוביץ', פרופ' רונן דבי וכן ד"ר דן הופל וד"ר רודריגו דיאז (מנתחים אורחים מארה"ב), מסר: "השימוש בטכנולוגיות מתקדמות ובפתרונות דיגיטליים חדשניים משפרים את חוויית התהליך כולו - עבור המנתח אלו הן יכולות דיוק שלא נראו כמותן עד היום, ועבור המנותח, מרביתם עשויים לעמוד על רגליהם בתוך שעות ספורות אחרי הניתוח ואף להשתחרר הביתה. בזכות השילוב בין הטכנולוגיה החדשה להליך שיקומי, יכולים כעת כלל המועמדים לניתוח החלפת ברך ליהנות מאיכות חיים טובה יותר, ללא חשש שמהווה לעתים מחסום עיקרי לניתוח".

נושאים קשורים:  אסותא,  ניתוח החלפת ברך,  רובוט VELYS,  ד"ר ואדים בנקוביץ',  ד"ר ירון ברקוביץ,  פרופ' רונן דבי,  חדשות
תגובות
26.01.2022, 19:34

הדמייה זה Illustration.
המושג הנכון זה דימות - Imaging.