חדשות

דרך הגב או דרך המותן? גישה חדשה ברמב"ם חוסכת סבל למנותחי הגב

ATP-Anterior to Psoas מאפשרת נתיב חדש בניתוחי גב בשיטה זעיר פולשנית תוך מזעור הפגיעה ברקמות | השיטה מתאימה לניתוח גב ראשון וגם למקרים שבהם נדרש ניתוח חוזר

ד"ר אורי קינן (מימין) וד"ר שי מנחם מבצעים את ניתוח הגב בגישה החדשה. צילום: הקריה הרפואית רמב"ם

חבלה, גידולים, זיהומים או מחלות ניווניות למיניהן – כל אחת מהבעיות הללו יכולה להוביל לניתוח גב, כאשר במקרים המורכבים יותר, עקב טיפול חוזר בבעיה, מצב רפואי מסובך או מפאת הגיל, מרבית המנתחים יבחרו לבצע את הניתוח דרך גב המטופלים. גישה חדשה וייחודית שנכנסה לאחרונה למרכז הרפואי רמב"ם בחיפה מראה שבמקרים מסוימים אפשר גם אחרת.

רופאי יחידת ניתוחי עמוד שדרה ברמב"ם, בניהולו של ד"ר אורי קינן, מבצעים את הניתוחים הללו, בשיטה זעיר פולשנית, דרך המותן ובעזרת מכשור רפואי ייעודי שפותח לצורך ביצוע המשימה. הגישה החדשה, הנקראת ATP-Anterior to Psoas, מאפשרת נתיב חדש לאזור שדורש תיקון ניתוחי.

ד״ר שי מנחם, רופא בכיר ביחידה שהתמחה בשיטה בסידני, אוסטרליה, וייבא אותה לרמב״ם, מסביר את החידוש: ״גישה ניתוחית זו מאפשרת לבצע את הניתוח תוך מזעור הפגיעה ברקמות ולכן תהליך ההחלמה מהיר יותר. כך למעשה מתאפשר לתקן מצבים ניווניים שכיחים בעמוד השדרה המותני, כמו גם מצבים נדירים יותר, בצורה יעילה יותר ופחות טראומטית למטופלים, ביחס לטכניקות הניתוחיות הסטנדרטיות".

המטופלת הראשונה בארץ לעבור את הניתוח בשיטה החדשה היא אישה בת 80, שעברה בעבר שני ניתוחי גב בעקבות כאבים בעמידה ובהליכה. בשנתיים שחלפו מאז הניתוחים שעברה המטופלת התפתחה אצלה עקמת מותנית שנוצרה עקב תהליכים ניווניים, מה שהוביל לכאבים לאורך רגל ימין וכאבי גב תחתון.

במקרים כאלה, מציין ד"ר מנחם, הגישות הסטנדרטיות המקובלות מציעות למטופלים ניתוח חוזר עם חתך דרך הגב, כאשר ההשלכות הן פתיחת צלקות ישנות ועבודה ניתוחית באזור של רקמה מצולקת אשר כבר סבלה בעבר מהתערבות וטראומה כירורגית. כתוצאה מכך, הסיכוי לסיבוכים בקרב המטופלים גבוה יותר. הגישה החדשה מאפשרת נתיב חדש לאזור שדורש תיקון ניתוחי.

״המטופלת שלנו עברה ניתוח לקיבוע עמוד השדרה המותני בגישה זעיר פולשנית לחלקו הקדמי של עמוד השדרה״, משחזר ד״ר מנחם את ההליך. ״הניתוח נעשה על ידי ביצוע חתך צידי-קדמי קטן בדופן הבטן, ובעזרת מכשור רפואי ייעודי לגישה ניתוחית זו, שיובא במיוחד מאוסטרליה, בוצע תיקון של העקמת הניוונית של המטופלת ושחרור של העצבים הלחוצים שגרמו לכאבים לאורך הרגל. להשלמת ההליך בוצע גם קיבוע אחורי, בשיטה זעיר פולשנית דרך חתכים קטנים".

לדברי ד"ר מנחם, מדובר בשיטה שמביאה איתה המון יתרונות ברורים, הן כשמדובר בניתוח גב ראשון והן במקרים בהם נדרש ניתוח חוזר: "במטופלים הסובלים ממצבים רפואיים המתאימים לתיקון בשיטה, אנו בהחלט נעדיף לנתח בגישה זו במטרה להקל על המטופלים שלנו ולאפשר להם החלמה מהירה ויעילה״, הוא מסכם.

נושאים קשורים:  ניתוחי גב,  רמב"ם,  ד״ר שי מנחם,  ד"ר אורי קינן,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
26.08.2022, 06:34

אין חדש תחת השמש.
הגישה ידועה בארץ ובוצעה אף ברמב"ם, עוד טרם הניתוח הנ"ל.