מחקרים

השוואה בין גישה שמרנית לניתוחית בשבר של הסקפואיד

מטופלים שעברו שבר עם תזוזה מינימלית במותן עצם הסירה וטופלו שמרנית לא הראו הבדלים בתוצאים התפקודיים לעומת מטופלים עם שבר דומה שעברו קיבוע ניתוחי

כירורגיה של כף היד. אילוסטרציה

אף על פי שהעדויות בנושא אינן ברורות, ישנו שימוש הולך וגובר בקיבוע ניתוחי מוקדם לטיפול בשברים של עצם הסירה (סקפואיד). במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת 'The Bone & Joint Journal', החוקרים ערכו מטא-אנליזה על מנת לבדוק את הראיות העדכניות העולות ממחקרים מבוקרי אקראיות (RCT). החוקרים ערכו השוואה של היעילות בטיפול ניתוחי לעומת טיפול לא ניתוחי, בשברים של עצם הסירה ללא תזוזה או עם תזוזה מינימלית (תזוזה של ≤ 2 מילימטר).

החוקרים ערכו סקירה שיטתית בשבעה מסדי נתונים, החל מראשיתם ועד לסוף מרץ 2021. מטרת סקירתם, שהייתה ללא הגבלת שפה, הייתה לאתר RCTs העומדים בקריטריוני ההכללה. החוקרים סרקו גם את רשימות ההפניה של המחקרים שנכללו. התוצא הראשוני של המחקר היה מדד התוצא לפי דיווח המטופל בנוגע לתפקוד שורש כף היד ב-12 החודשים לאחר הפציעה. החוקרים ערכו מטא-אנליזה על מנת להעריך את התפקוד, הכאב, טווחי התנועה, כוח האחיזה ואיחוד השבר. הסיבוכים דווחו באופן נרטיבי.

באנליזה נכללו שבעה RCTs בסך הכל. לא נמצא הבדל מובהק בתפקוד בין שתי הקבוצות לאחר 12 חודשים (Hedges' g 0.15 (רווח בר-סמך של 95% 0.02 עד 0.32); p = 0.082). שיעור הסיבוכים היה גבוה יותר בקבוצה הניתוחית וכלל שיעור גבוה יותר של סיבוכים חמורים.

החוקרים מסכמים כי במטופלים שעברו שבר במותן עצם הסירה, עם תזוזה מינימלית של עד 2 מילימטרים, לא נמצא הבדל תפקודי בין טיפול ניתוחי לעומת טיפול שמרני. שיעור הסיבוכים היה גבוה יותר במטופלים שקיבלו טיפול ניתוחי.

מקור:

Johnson, N. A., Fairhurst, C., Brealey, S. D., Cook, E., Stirling, E., Costa, M., Divall, P., Hodgson, S., Rangan, A., & Dias, J. J. (2022). One-year outcome of surgery compared with immobilization in a cast for adults with an undisplaced or minimally displaced scaphoid fracture : a meta-analysis of randomized controlled trials. The bone & joint journal, 104-B(8), 953–962.

נושאים קשורים:  מחקרים,  ניתוחי כף יד ומיקרוכירורגיה,  שברים,  עצם הסירה,  קיבוע
תגובות