מחקרים

טיפול בחוסר חיבור של עצם הסירה על ידי השתלת עצם ארתרוסקופית

מטופלים עם חוסר חיבור של שבר בעצם הסירה חוו שיפור מובהק במדדים קליניים שונים בעקבות השתלת עצם ארתרוסקופית וקיבוע עם שתל עצמי

ארתרוסקופיה (צילום: אילוסטרציה)

במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת 'The Bone & Joint Journal', מטרת החוקרים הייתה לדווח על התוצאים בעקבות טיפול בחוסר חיבור של שבר בלתי יציב בשליש המקורב של עצם הסירה (סקפואיד) עם curettage ארתרוסקופי, השתלת עצם ללא כלי דם, וקיבוע מלעורי.

החוקרים ערכו אנליזה רטרוספקטיבית על 20 חולים עם שבר בעצם הסירה. המטופלים שנאספו התייצגו מאוחר (n=15) או שעברו כשלון של טיפול שאינו ניתוחי (n=5). הניתוח בוצע במסגרת תקופה ממוצעת של 27 חודשים (7 עד 120) לאחר הפציעה, ובמהלכו נעשתה הטריה ארתרוסקופית והשתלה עצמית של רכס הכסל (iliac crest). קיבוע השבר בוצע בצורה מלעורית עם חוטי קירשנר (K) ב-12 פרקי כף יד, עם בורג ללא ראש בשישה, ועל ידי שילוב של בורג ללא ראש וחוט K בודד בשני פרקי כף יד נוספים. התוצאים הקליניים הוערכו באמצעות חוזק האחיזה, מדדי תוצא כפי שדווחו על ידי המטופלים, ומדידות של טווח התנועה של פרק כף היד (range of motion :ROM).

תוך כדי הניתוח זוהה נמק אווסקולרי של השבר המקורב בעשר עצמות סירה. כלל השברים התאחו תוך 16 שבועות, באופן שאושש על ידי בדיקת טומוגרפיה ממוחשבת (CT). במהלך תקופת מעקב ממוצעת של 31 חודשים (12 עד 64), נצפו שיפורים מובהקים ב-Patient-Rated Wrist Evaluation, Mayo Wrist Score, abbreviated Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand score, ב-ROM של פרק כף היד, בחוזק האחיזה, ובדירוג הסובייקטיבי לכאב כפי שדווח על ידי המטופלים. כמו כן, לא אירעו סיבוכים סביב או לאחר הניתוח.

לסיכום, נתוני החוקרים מצביעים על כך שהשתלת עצם ארתרוסקופית וקיבוע עם שתל עצמי ספוגי (cancellous) היא שיטה אפשרית לצורך טיפול בחוסר חיבור של עצם הסירה בשליש המקורב, ללא קשר לווסקולריות של החלק המקורב.

מקור:

Wu, F., Zhang, Y., & Liu, B. (2022). Arthroscopic bone graft and fixation for proximal scaphoid nonunions. The bone & joint journal, 104-B(8), 946–952.

נושאים קשורים:  מחקרים,  כף יד,  שתל עצם,  נמק א-וסקולרי,  עצם הסירה,  ארתרוסקופיה
תגובות