מחקרים

עוצמת הכאב לפני ארתרופלסטיה של הברך נקשרת עם כאב לאחר הניתוח

מטופלים עם דלקת מפרקים ניוונית אשר לפני שעברו ארתרופלסטיה של הברך סבלו מעוצמה גבוהה של כאב ודירוג הדמייתי נמוך נמצאו כבעלי סיכון גבוה יותר לסבול מכאב מתמשך לאחר הניתוח

כאבים בברך. אילוסטרציה

אף על פי שיש שימוש בטכנולוגיות חדשות בארתרופלסטיות מלאות של הברך (TKA: total knee arthroplasty), כ-20% מהמטופלים אינם מרוצים מהניתוח אותו עברו. כאב מתמשך מהווה סיבה מרכזית לאי שביעות רצון ולביצוע ניתוח תיקון לאחר ה-TKA. הדרגה ההדמייתית של דלקת מפרקים ניוונית (OA: osteoarthritis) לפני הניתוח נחקרה בעבר כגורם מנבא לתוצא לאחר TKA, אך הממצאים בנושא היו סותרים.

במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת 'The Bone & Joint Journal', מטרת החוקרים הייתה לקבוע האם קיים הבדל בעוצמת הכאב לאחר 12 חודשים מה-TKA, תוך התייחסות לדרגה ההדמייתית הטרום-ניתוחית של OA בלבד, ולשילוב בין עוצמת הכאב הטרום-ניתוחי לדרגה ההדמייתית של OA.

לצורך כך, החוקרים אספו את הנתונים הטרום ניתוחיים של 300 מטופלים שעברו TKA ראשוני, כולל מידע קליני (גיל, מין, כאב טרום ניתוח), משתנים פסיכולוגיים (דיכאון, חרדה, קטסטרופיזציית כאב, כאב מצופה), ובדיקות חושיות כמותיות (temporal summation, pressure pain thresholds, conditioned pain modulation). החומרה ההדמייתית הטרום-ניתוחית של OA דורגה על פי דירוג ה- Kellgren-Lawrenceי(KL). כאב מתמשך בברך תועד לאחר 12 חודשים מהניתוח. החוקרים השתמשו במודלים ליניאריים מוכללים על מנת לבדוק את ההבדלים בכאב לאחר הניתוח בהתאם לדרגת ה-KL, ונעשה שילוב של הכאב הטרום ניתוחי ושל דרגת ה-KL. מודלים של סיכון יחסי שימשו את החוקרים על מנת לבדוק אילו משתנים טרום ניתוחיים נקשרו עם קבוצת הכאב הגבוה לפני הניתוח/דירוג KL נמוך.

מתוצאות המחקר עולה כי המצאות של כאב לאחר 12 חודשים מה-TKA לא נקשר לדרגת ה-KL לפני הניתוח בלבד. כאב מוגבר באופן מובהק 12 חודשים לאחר ה-TKA נמצא בחולים עם משלב של רמות גבוהות של כאב לפני הניתוח ודרגת KL נמוכה (p=0.012). המטופלים בקבוצה התאפיינו באופן מובהק עם סבירות גבוהה יותר להיות גברים, צעירים, ובעלי קטסטרופיזציית כאב גבוהה יותר לפני הניתוח, בדיכאון גבוה יותר, ובחרדה נמוכה יותר (כולם p ≤ 0.05).

לסיכום, שילוב של כאב גבוה לפני ניתוח ודרגה הדמייתית נמוכה של OA, אך לא הדרגה ההדמייתית בלבד, נקשרו עם עוצמת כאב גבוהה יותר לאחר 12 חודשים מ-TKA ראשוני. קבוצת מטופלים זו עשויה להיות בעלת סיבה מורכבת יותר לכאב, הדורשת התערבויות פסיכולוגיות נוספות על מנת לייעל את התוצא של TKA.

מקור:

A combination of high preoperative pain and low radiological grade of arthritis is associated with a greater intensity of persistent pain 12 months after total knee arthroplasty
Antonio Klasan, David A. Rice, Michal T. Kluger, Robert Borotkanics, Peter J. McNair, Gwyn N. Lewis, and Simon W. Young The Bone & Joint Journal 2022 104-B:11, 1202-1208

נושאים קשורים:  מחקרים,  ארתרופלסטיה,  ברכיים,  דלקת מפרקים ניוונית,  כאב מתמשך
תגובות