חדשות

רמב"ם: ניתוח חדשני נותן תקווה לילדים נמוכי קומה

טיפול בעזרת מסמר מגנטי מאפשר לילדים הסובלים מתסמונת Schmidt Dysplasia לבצע יישור והארכה של עצמות הירכיים | פרופ' מארק אידלמן, מנהל המחלקה לאורתופדיה ילדים, מתאר את הטיפול כמהפכה

פרופ' מארק אידלמן, מנהל המחלקה לאורתופדיה ילדים בביה"ח רות שברמב"ם. "תיקון העיוות והעמדתם של ילדים על הרגליים - זו ממש מהפכה"

במחלקה האורתופדית לילדים שבמרכז הרפואי רמב"ם בחיפה החלו לבצע טיפול חדשני עבור ילדים הסובלים  מתסמונת Schmidt Dysplasia - תסמונת הפוגעת בלוחיות הצמיחה בעצמות, דבר שעלול להוביל לגדילת רגליים באופן מעוות ולהשאיר אותם ילדים נמוכי קומה בסוף תקופת ההתבגרות. הטיפול להארכת גפיים בעזרת מסמר מגנטי ייחודי מאפשר למטופלים הצעירים לבצע יישור של עצמות הירכיים והארכתן.

אחת המטופלות אובחנה בגיל חמש על ידי פרופ' מארק אידלמן, מנהל המחלקה לאורתופדיה ילדים בבית החולים ע"ש רות שברמב"ם. במקרה זה, הצוות בהובלתו של פרופ' אידלמן, החל בהליך הטיפולי בן מספר שלבים. לפני כשנה וחצי עברה הילדה תיקון עיוות בשוקיים, הליך שהסתיים בהארכתם בארבעה ס"מ. משהושלם השלב הזה בהליך הטיפולי, עברה הילדה לשלב הבא במהלכו הושתל בגופה מסמר מגנטי חדשני SLN – Self Lengthening Nail - שאותו היא מאריכה בעצמה. המסמר הושתל בשתי עצמות הירך שלה, והוא מאפשר שליטה עליו מחוץ לגוף באמצעות מגנט חיצוני ובאופן מבוקר, ללא כאב וללא תחושות קושי.

אלמלא הניתוח, המטופלת היתה עתידה לסיים את גיל ההתבגרות בגובה מקסימלי של 1.35 מטר. נכון לימים אלה, הילדה, החוגגת בימים אלה 13 שנים, כבר נושקת לגובה של 1.30 מטר, כך שיש סיבה לאופטימיות.

בעבר הארכת גפיים היתה כרוכה בשימוש במקבע חיצוני והיו לכך השלכות רבות שכללו פגיעה ברקמות שריר ולעתים גם בשלד, כאבים חזקים, הגבלות תנועה משמעותיות, זיהומים באופן ודאי, התנוונות ותנועתיות מוגבלת. כעת, המסמר החדש מאפשר שליטה מבוקרת על אורכו באופן חיצוני למקום בו הוא הושתל, אין חשיפה לזיהומים, טווח התנועה של הרגלים והמפרקים נשמרים כמעט באופן מלא, העיוות מתוקן, רמות הכאב כמעט ולא קיימות, רקמות השריר נשמרות, מה שמסייע למטופלים הצעירים להשתקם באופן מהיר יותר ולקבל איכות חיים משופרת.

פרופ' אידלמן סיכם: "הארכת גפיים בעזרת מסמר מגנטי זו ממש מהפכה בשנים האחרונות באורתופדיה ילדים, אבל לא רק. חשוב להבין שכשילד מתבגר עם עיוות ברגליו, ההליכה הלא תקינה עתידה לגרום לו בגיל מאוחר יותר נזקים במקומות אחרים בגוף כגון באגן או בעמוד השדרה. תיקון העיוות והעמדתם של ילדים על הרגליים - זו פשוט מהפכה".

נושאים קשורים:  פרופ' מארק אידלמן,  אורטופדיה ילדים,  חדשות,  Schmidt Dysplasia,  הארכת גפיים,  בית החולים רמב"ם
תגובות
10.04.2023, 18:06

מעניין , חבל שאין תמונה של המסמר וצילום שלו בתוך הירך.