חדשות

"בייאושי הבנתי שכל הניסיון והידע שלי כרופא לא עוזרים לי"

חופשת הסקי בצרפת של הרופא המרדים מ"הדסה" הסתיימה בתאונה קשה | רגליו השתתקו, הצוות הרפואי המקומי שטיפל בו לא הבין את חומרת המצב, אך למזלו, קולגה שלו נחלץ לעזרתו

צוות מקומי מחלץ את ד"ר אריאל ליפשיץ באתר הסקי באלפים הצרפתיים. צילום: דוברות הדסה

רופא ישראלי, הפועל כמחלץ מאתרי סקי, נפצע בתאונת סקי בצרפת ימים ספורים לפני חג הפסח. רגליו של הרופא, מרדים מהמרכז הרפואי הדסה עין כרם, השתתקו אך למזלו חברו, מנהל יחידת הגב בבית החולים, היה במרחק קילומטרים ספורים ממנו ונחלץ לעזרתו.

ד"ר אריאל ליפשיץ בן ה-39, רופא מרדים מ"הדסה עין כרם", שימש לא פעם כמתנדב באתרי סקי שונים כרופא מחלץ עבור מי שנקלעו לנפילות ופציעות המחייבות סיוע מיידי. כשהחליט לטוס לאתר הסקי "ואל טורנס" בעיירה ציורית שבהרי האלפים הצרפתיים, הוא לא חשב שהחוויה תסתיים באסון שכמעט יותיר אותו משותק לכל ימי חייו.

"טסתי עם חבר לאתר סקי לחופשה קצרה", מספר ד"ר ליפשיץ. "מדובר באתר ידידותי ולא ידוע כמאתגר במיוחד. מגיעות לשם משפחות עם ילדים והגלישה בו יחסית בטוחה. תחילת החופשה היתה מדהימה ונהנינו מכל רגע. לא דמיינתי לשנייה איך תימשך החופשה הזו".

התאונה ששיבשה את החופשה אירעה באחד מימי הגלישה: בעת שחצה גבעה לא גבוהה במיוחד, הוא מצא את עצמו נזרק, מסיבה לא ברורה, לגובה רב ונחת על גבו. "מיד הבנתי שנפצעתי באופן רציני", הוא מתאר. "הכאבים היו חזקים מאוד, בקושי הצלחתי לדבר או לזוז והתחושה היתה חוסר אונים מוחלט, לשכב שם מבלי יכולת לקרוא אפילו לעזרה או לצעוק".

צוות חילוץ הגיע למקום התאונה אחרי מספר דקות והוא חולץ, אולם התזוזות מהמהמורות בדרך לוו בכאבים עזים. "במהלך הנסיעה באמבולנס התחלתי להזיע והיה לי קשה לנשום. כל הסימנים הצביעו על כך שהגוף שלי נכנס להלם. אני רופא, אני מכיר את הסימנים וידעתי שמי שמטפל בי יכול לעלות עליהם רק באמצעות ציוד ניטור, שלא היה קיים באמבולנס", מספר ד"ר ליפשיץ.

"תוך כדי שאני חווה את התסמינים הקשים ניסיתי להסביר לצוות הרפואי שליווה אותי שהמצב שלי לא טוב, שהגוף נכנס להלם, אבל הם לא הבינו אנגלית, ובייאוש הבנתי באותם רגעים שכל הניסיון והידע שיש לי לא עוזרים".

ד"ר אריאל ליפשיץ (משמאל) עם ד"ר ג'וש שרודר, מנהל יחידת הגב במרכז הרפואי הדסה. "עוד לפני הטלפון לאשתי, התקשרתי אליו". צילום: דוברות ביה"ח

אל נוכח המציאות שבה נתקל בבית החולים המקומי הוא הבין שהמצב חמור. "היה לי ברור שזו נפילה שעלולה לשנות לי את החיים. הדבר הראשון שעשיתי, עוד לפני הטלפון לאשתי, היה טלפון לד"ר ג'וש שרודר, מנהל יחידת הגב במרכז הרפואי הדסה, איתו אני עובד יחד בניתוחים כשאני בתפקיד המרדים". למזלו הגדול, ד"ר שרודר בילה באותה העת באתר הסקי "לה טוסרי" עם משפחתו.

ד"ר שרודר שהיה, כאמור, באתר סקי אחר, במרחק של 26 קילומטרים בלבד מד"ר ליפשיץ הפצוע, מספר: "אריאל התקשר אלי ומיד הבנתי את המצוקה ואת המצב הקשה שבו הוא נמצא. יום קודם, בתי בת ה-12 נפצעה בקרסול בזמן סקי ולקחתי אותה למרפאה המקומית לצילום רנטגן. שם ראיתי בעצמי כמה הציוד הרפואי ישן ולא מתקדם, כל כך רחוק ממה שיש לנו בארץ".

ד"ר שרודר ביקש מהצוות הרפואי שטיפל בד"ר ליפשיץ להעביר לו את הסריקות שביצעו ובחן אותן. "ידעתי שכל רגע חשוב. ראיתי שיש לו שבר בחוליות הגב שעלול לגרום לו להפוך למשותק. הבנתי שהוא חייב לעבור את הניתוח בארץ, מאחר שבלי צוות מקצועי וטכנולוגיה מתקדמת כפי שנדרש בניתוחים מן הסוג הזה, התוצאות עלולות להיות הרבה פחות טובות או לא טובות כלל ולהשאיר אותו משותק".

ד"ר שרודר החל לתאם את העברתו של הרופא הפצוע לבית חולים הדסה עין כרם ואף הגיע ארצה בעצמו. יחד עם ד"ר אוהד עינב מהמערך האורתופדי וד"ר סטפן לדוט, מנהל מחלקת ההרדמה, הם ביצעו ניתוח קיבוע מלעורי רובוטי בשבר המורכב בגבו של ד"ר ליפשיץ.

"לשמחתנו", ההתאוששות שלו מהירה והוא כבר עומד על הרגליים", אומר ד"ר שרודר. "צוות מקצועי וטכנולוגיה מתקדמת הם המפתח להצלחת ניתוחים מסובכים כמו ניתוחי עמוד שדרה, ולנו ב'הדסה' יש את כל החבילה".

נושאים קשורים:  ד"ר אריאל ליפשיץ,  ד"ר ג'וש שרודר,  חדשות,  תאונת סקי,  בית החולים הדסה עין כרם,  ד"ר סטפן לדוט,  ד"ר אוהד עינב
תגובות
19.04.2023, 19:59

צוות מנצח

אנונימי/ת
16.05.2023, 10:02

והכל בגלל שאף אחד לא איחל לו
break a leg