מחקרים

תרומת חוסן נפשי לתוצאי ארתרופלסטיה דו-צדדית של הברך

חולים שעברו ארתרופלסטיה מלאה ודו-צדדית של הברך ונמצאו עם חוסן נפשי גבוה בטרם הניתוח הראו תוצאים תפקודיים משופרים. כמו כן, נשים נטו להראות תוצא תפקודי טוב יותר לעומת גברים

ניתוח ברך (צילום: אילוסטרציה)

בהתאם להיארעות הגבוהה של דלקת מפרקים ניוונית (אוסטאוארתריטיס) ודו-צדדית של הברך, חולים רבים עברו ארתרופלסטיה מלאה ודו-צדדית של הברך (BTKA: bilateral total knee arthroplasty). בין אם ההליכים הדו-צדדיים הללו מתבצעים באופן מדורג או בו-זמנית, העול הפיזי והנפשי של ביצוע שני הליכים אורתופדיים גדולים ניכר וממשי.

במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת 'The Journal of Arthroplasty' מטרת החוקרים היו לבדוק את ההבדלים ב-minimal clinically important difference (MCID) בין BTKA הנערך באופן מדורג לעומת הליך מקביל. בנוסף, החוקרים שאפו לזהות את משתני המטופלים, בפרט המדדים הנפשיים, אשר נקשרו עם השגת ה-MCID בחולים שעברו BTKA.

לצורך כך, החוקרים סרקו באופן רטרוספקטיבי את נתוניהם של חולי BTKA אשר עברו הליך מדורג או מקביל בין השנים 2016 עד 2021. הנתונים נאספו מתוך רשת בריאות אחת, וכללו את המידע הדמוגרפי של המטופלים, patient-reported outcome measurement information system physical function short forms 10a (PROMIS PF10a), PROMIS Mental scores ו-knee disability osteoarthritis outcome scores (KOOS). בחולים שעברו BTKA מדורג, החוקרים אספו את ה-Pre-operative and post-operative patient-reported outcome measures (PROMs) לפני ה-TKA הראשון ולאחר השני, בהתאמה.

העוקבה הסופית מנתה 249 חולים בגיל ממוצע של 66 שנים (טווח, 21 עד 87), כאשר 63% מתוכם נשים, ה-BMI הממוצע של המשתתפים היה 32 (טווח, 20 עד 52), ומשך המעקב הממוצע ארך 1.1 שנים (טווח, 0.5 עד 2.4). החוקרים ערכו רגרסיות מרובות משתנים על ה-MCID PF10a וה-KOOS, וכן כאשר ה-BTKA בוצע במקביל לעומת באופן מדורג.

מתוצאות החוקרים עולה כי בחולים שעברו BTKA, קבלת ציון PROMIS Mental הממוקם בשני הרביעונים העליונים בתקופה הטרום-ניתוחית נקשר עם השגת MCID PF10a. הן גברים והן ניתוחים שבוצעו במרכז רפואי אקדמי נקשרו באופן שלילי עם השגת MCID KOOS. החוקרים מציינים כי אלו שעברו BTKA במקביל הראו סיכוי נמוך יותר להשגת MCID KOOS בהשוואה לאלו אשר עברו הליך מדורג.

לסיכום, מצב של חוסן נפשי בתקופה הטרום-ניתוחית עשוי להיות קשור באופן חיובי עם שיפור בתוצאי התפקוד הגופני בחולים העוברים BTKA.

מקור:

Mental Robustness May Be Associated With Improved Physical Function in Bilateral Total Knee Arthroplasty Patients. Amy Z. Blackburn, Taylor D. Ottesen, Akhil Katakam, Hany S. Bedair, Christopher M. Melnic. The Journal of Arthroplasty Available online 18 November 2023

נושאים קשורים:  מחקרים,  ארתרופלסטיה,  מצב נפשי,  דלקת מפרקים ניוונית,  ברכיים
תגובות