חדשות

טיפול בבעיה אורתופדית בכתף: ChatGPT מול מומחים

במחקר שנערך בביה"ח ברזילי ביקשו אורתופדים לבדוק את ההתאמה בין תשובות שמספק ChatGPT לבין המלצות מומחים בנייר עמדה על טיפול בחוסר יציבות קדמית של הכתף. הנה התוצאות

מוגבלות בכתף. אילוסטרציה

המלצות לטיפול בבעיה בכתף קדמית (ASI) שנוצרות על ידי בינה מלאכותית לא תמיד עולות בקנה אחד עם ההמלצות של המומחים בתחום. כך עולה ממחקר שנערך על ידי רופאים במחלקה האורתופדית במרכז הרפואי ברזילי באשקלון. המחקר שהוביל ד"ר אלכס ארטמונוב, יחד עם רופאי הכתף במחלקה, פורסם בחודש שעבר בכתב העת Arthroscopy, Sport Medicine and Rehabilitation.

"הי גוגל, האם כדאי לי לעבור ניתוח לפריקות חוזרות בכתף?" - אם עד לפני כמה שנים שאלה כזו נחשבה למדע בדיוני, הכניסה של עולם הבינה המלאכותית, ובמיוחד ChatGPT, גרמה לנו להבין שהעתיד הרבה יותר קרוב ממה שחשבנו. במחקר ביקשו הרופאים לבדוק  את ההתאמה בין התשובות שמספק ChatGPT לתשובות שענו מומחים בנייר עמדה על הטיפול בחוסר יציבות קדמית של הכתף - Anterior Shoulder Instability.

במסגרת המחקר שאלו החוקרים את ChatGPT אותן השאלות בדיוק כפי שהן מופיעות בנייר העמדה ובוצעה השוואה בין התשובות שהתקבלו. על פי התוצאות, קיימת התאמה גבוהה בכשליש מן השאלות, בינונית במחצית השאלות, וביתר התאמה נמוכה. תוצאות המחקר מראות שאמנם העתיד הזה מתקרב, אבל אנחנו עוד לא שם ועדיין יש הבדלים משמעותיים בין תשובות המומחים לתשובות ה-AI. כנראה שהעולם עוד צריך את הרופאים.

המחקר הוצג בכנס הישראלי לאורתופדיה iOA 43 שנערך השבוע בתל אביב, לצד עבודות מדעיות נוספות של המחלקה במרכז הרפואי ברזילי.

נושאים קשורים:  ChatGPT,  אורטופדיה,  מחקרים,  בית החולים "ברזילי",  ד"ר אלכס ארטמונוב
תגובות