חדשות

ב"שמיר-אסף הרופא" בוצע ניתוח להחלפת קרסול בשתל מודפס

מצבו של המטופל, שסבל מהתפוררות עצם התלוס במפרק הקרסול, לא אפשר את החלפת קרסול בשיטה המוכרת | משתל טיטניום בהדפסת 3D בהתאמה אישית יובא במיוחד עבורו מאיטליה

מומחי היחידה לניתוחי כף רגל וקרסול ב"שמיר-אסף הרופא", במהלך הנתיוח. צילום: דוברות ביה"ח

ניתוח החלפת קרסול בשתל מודפס במדפסת תלת מימד, שיוצר והובא במיוחד מאיטליה, בוצע השבוע לראשונה בישראל במרכז הרפואי שמיר-אסף הרופא.

ייצור משתלים ומכשירי ניתוח המתאימים באופן ספציפי למטופל הם פסגת הטכנולוגיה האורתופדית כיום והודות לה מתאפשרים ניתוחים חדשניים שלא היה ניתן לבצעם בעבר, בדיוק רב בביצוע הניתוח לצד הגדלת שיעורי ההצלחה בניתוחים מורכבים ובאופן ומשך ההחלמה של המטופל.

פרופ' ערן תמיר, מנהל היחידה לניתוחי כף רגל וקרסול, סיפר כי "המטופל סבל ממחלה שגרמה להתפוררות עצם התלוס, המרכיבה את החלק התחתון של מפרק הקרסול, ומהרס של הסחוס בקרסול. מצבו לא אפשר את החלפת קרסול בשיטה הרגילה והמוכרת ולכן היה צורך בייצור משתל מיוחד באופן ספציפי".

מודל כף הרגל של המטופל. צילום: דוברות שמיר-אסף הרופא

עצם התלוס בשלמותה יוצרה מטיטניום באמצעות מדפסת תלת מימד על סמך נתונים שהופקו מבדיקת CT של הצד הבריא, הנגדי. כיוון שעצם התלוס מימין שונה מעצם התלוס משמאל בוצע במחשב היפוך, בתמונת ראי של התלוס הבריא, על מנת לייצר תלוס מושלם שיחליף את התלוס בצד החולה.

עצם תלוס מטיטניום שהודפסה במדפסת תלת מימד. צילום: דוברות שמיר-אסף הרופא

בנוסף, יוצר גם מכשור בהדפסת תלת מימד התואם למבנה עצמות המטופל ומאפשר חיתוך מדויק של עצם השוק באזור מפרק הקרסול והכנסת משתל להחלפת החלק העליון של מפרק הקרסול.

נושאים קשורים:  החלפת קרסול,  בית החולים שמיר-אסף הרופא,  פרופ' ערן תמיר,  חדשות,  הדפסת תלת-ממד,  ניתוח אורתופדי
תגובות
אנונימי/ת
10.05.2024, 11:45

מה הפרוגנוזה, מה מצב המטופל לאחר הפרוצדורה, האם יותר טוב מאשר האלטרנטיבה?