מחקרים

הערכת התמיכה בעצם של רכיבים אצטבולריים עם אגן משולש

במחקר עוקבה פרוספקטיבי נמצא כי הייתה עלייה מובהקת סטטיסטית במגע בין הפיגום לעצם לאורך זמן, אך שטח המגע הכולל בין הפיגום לרכיב האצטבולרי נותר נמוך יחסית

אגן (צילום רנטגן)
אגן (צילום רנטגן)

במחקר שממצאיו פורסמו לאחרונה בכתב העת Bone and Joint Journal, ביקשו חוקרים להעריך את מידת התפתחות העצם סביב פיגום של רכיבים אצטבולריים עם אגן משולש מותאמים אישית (custom triflange acetabular components, CTACs) לאורך זמן.

החוקרים ביצעו מחקר עוקבה היסטורי פרוספקטיבי חד-מרכזי, שכלל את כל החולים שעברו ניתוח תיקון להחלפה מלאה של הירך, תוך שימוש ברכיבים אצטבולריים עם אגן משולש מותאמים אישית, מחודש ינואר 2017 עד לחודש מרץ 2021. מודלים של רכיבים עם חצי אגן ופיגומים של רכיבים אצטבולריים מותאמים אישית עם אגן משולש, נוצרו על ידי סגמנטציה של סריקות CTי(Computed Tomography). סריקות אלו הוערכו מיד לאחר הניתוח, ופעם נוספת לפחות שנה לאחר מכן. הניתוח התמקד בקביעת מידת המגע בין הפיגומים לעצם בשתי נקודות הזמן, ולאחר מכן חישוב של ההפרשים שנצפו.

הזמן הממוצע בין ההשתלה לסריקת ה-CT השנייה היה שנתיים (1-5) והגיל הממוצע של החולים במהלך השתלת הרכיבים האצטבולריים היה 75 (60-92). תוצאות המחקר הדגימו כי אזור המגע הממוצע בין הפיגום לעצם גדל מ-16% (סטיית תקן 12.6) ל-28% (סטיית תקן 11.9). בנוסף, המרחק הממוצע בין הפיגום לעצם ירד מממוצע של 6.5 מ"מ (סטיית תקן 2.0) ל-5.5 מ"מ (סטיית תקן 1.6). אף אחד מהרכיבים האצטבולריים הללו לא דרש תיקון או נראה רופף בסריקות.

החוקרים מסכמים כי הייתה עליה מובהקת סטטיסטית של שטח המגע בין הפיגום לעצם לאורך הזמן, אך שטח המגע הכולל של הפיגום ביחס לעצם נותר נמוך יחסית. מכיוון שכלל השתלים נותרו מקובעים היטב, נותרה השאלה עד כמה תורם הפיגום ליציבות שנצפתה, ביחס לברגים. בהתחשב בממצאים אלה, אסטרטגיית עיצוב עתידית פוטנציאלית עלולה לכלול ביטול של רכיב הפיגום המגושם. התאמת עיצוב זו עשויה לא רק להפחית את עלויות הייצור אלא גם לייעל את ההתאמה הראשונית של השתל.

מקור:

Özdemir E, de Lange B, Buckens CFM, Rijnen WHC, Visser J. Bone support of a custom triflange acetabular component over time. Bone Joint J. 2024;106-B(4):359-364. doi:10.1302/0301-620X.106B4.BJJ-2023-0668.R2

נושאים קשורים:  מחקרים,  מפרק הירך,  ניתוח אורתופדי,  אגן משולש,  רכיבים אצטבולריים
תגובות