חדשות

ביה"ח מאיר רשם הצלחה בפיילוט מקוון לשיקום אורתופדי

תכנית מקוונת בימי האשפוז, מטעם מערך החדשנות ב"כללית", הביאה להיענות של 96% לביצוע פיזיותרפיה במטופלים שעברו ניתוח לתיקון שבר צוואר ירך

כל מטופל צופה בחדרו בסרטוני הדרכה לתרגילי פיזיותרפיה ותוך כדי התרגול יכול לראות ולדבר עם המטופלים האחרים. צילום: דוברות "מאיר"

היענות של 96% לתרגול בשיקום פיזיותרפי בפיילוט ששילב אלוגריתם מבוסס בינה מלאכותית ובוצע במערך האורתופדי במרכז הרפואי מאיר בכפר סבא. הפיילוט כלל מאושפזים עם מאפיינים דומים שעברו ניתוח לתיקון שבר צוואר ירך.

המטופלים צפו כל אחד בחדרו בסרטוני הדרכה שכללו תרגילי פיזיותרפיה ובמקביל יכלו לראות ולדבר זה עם זה תוך כדי התרגול. חיבור המטופלים התבצע באמצעות אלגוריתם חכם, שנועד לייצר התאמה מיטבית על בסיס מידע מהתיק הרפואי, מידע סובייקטיבי והעדפות אישיות. תוצאות המחקר הראו שיפור ניכר בהיענות המטופלים לשיקום.

בפועל מדובר בתכנית מקוונת בימי האשפוז המתבצעת במערך האורתופדי במרכז הרפואי מאיר, בהובלתו של ד"ר נסים אוחנה, בה כל מטופל מתרגל ליד מיטתו, שלוש פעמים ביום, מבלי צורך לעבור לתרגול בחלל פיזי משותף.

אחד האתגרים הגדולים בתכניות שיקום לאחר אירועים אקוטיים, כמו לאחר ניתוח שבר צוואר ירך, הוא להתמיד בטיפול הפיזיותרפיה לאורך זמן. ניסיון בארץ ובעולם מלמד כי ההיענות המתמשכת של מטופלים נמוכה ונמצאת במגמת ירידה. פחות ממחצית מהמנותחים ממשיך ומתמיד בשיקום לאורך זמן וההיענות עומדת על פחות מ-40%. הסיבות לכך רבות ומורכבות מקשיים פיזיים, נפשיים, קשיי הסתגלות למצב הרפואי החדש. פעמים רבות חוסר ההיענות לשיקום לאורך זמן מוביל להידרדרות במצב הרפואי, כי ללא פיזיותרפיה שיקומית המטופלים לא ישובו לתפקוד מרבי ועצמאי ואף הסיכון לסיבוכים לאחר ניתוח גדל.

ד"ר שני גור, העומדת בראש הפיילוט המחקרי, הסבירה: "במהלך התרגולים המטופלים צופים בו זמנית בסרטוני תרגול של פיזיותרפיה ובמקביל פוגשים זה את זה אונליין ומתרגלים יחד תרגול המותאם למצבם הרפואי. לאחר כל תרגול המטופלים יכולים לענות על משוב מקוון לגבי מידת ההצלחה, תחושותיהם, תרומת התרגול להחלמה, למצב הרוח ופרמטרים נוספים. התכנית תומכת בפרוטוקול הטיפולי של המטפלים, מנגישה שיקום מעבר לשעות הפעילות ובכך מסייעת להפחתת העומס על הצוות המטפל וכן על המלווים ומעלה את טיב הטיפול".

במרכז הרפואי מאיר הוחלט ליישם את הפלטפורמה לרפואה מותאמת אישית, PALme - Patient Like Me, שפותחה במערך החדשנות של ה"כללית" לשיקום מטופלים שסובלים משברי צוואר ירך. הפלטפורמה נוצרה עם המערך האורתופדי ב"מאיר", מערך השירות וחווית המטופל ומרכז החדשנות בבית החולים. החיבור בין מטופלים עם מאפיינים דומים (צימוד) נועד להגביר את ההיענות לתהליך השיקום ולשפר את חוויית המטופל באשפוז. צימוד מתבסס הן על התיק הרפואי הממוחשב והן על שאלון העדפות ומידע סובייקטיבי, שנלקח מהמטופלים טרם הפרוצדורה.

הטכנולוגיה מתמקדת כעת בתרגול משותף של פיזיותרפיה במטופלים לאחר ניתוח לתיקון שבר צוואר ירך אך הפתרון יכול להתאים לרבות מתכניות השיקום, מסבירה ד"ר עדי ברלינר, מנהלת היחידה להיענות מטופלים במערך החדשנות של "כללית". "מדובר בהטמעה מוצלחת של גישה פרואקטיבית ומותאמת אישית. בגישה זו, אין ממתינים להידרדרות מצב המטופל, אלא מפתחים כלים שיסייעו למטופלים להתמיד בבחירה הבריאותית הטובה עבורם. במקרה זה – בעולמות השיקום".

תוצאות ראשוניות מראות שיפור במוטיבציה להתמיד בהנחיות הרפואיות לאורך זמן וכן בתחושת המסוגלות לחזור לתפקוד להחלמה. כמו כן, נראה כי לעומת קבוצת הביקורת, הצמדים שתרגלו יחד הראו שיפור גדול יותר במוטיבציה - 43% דווחו על שיפור במוטיבציה לעומת 24% ובתחושת המסוגלות; 31% דווחו על שיפור לעומת 16% בקבוצת הביקורת שתרגלו לבדם.
משתתפי הפיילוט המחקרי הראו גם תחושת מסוגלות גבוהה יותר בהקשר של יכולת ההליכה העצמאית שלהם בזמן האשפוז. למרות גילם המבוגר של המשתמשים (65 ומעלה) רק 14.7% חוו קושי טכני בשימוש בטכנולוגיה. הפיילוט הראה שרוב המשתתפים חשו שהתרגול תרם להם, נהנו מהשימוש במערכת התרגול ונענו לתרגול במערכת במהלך האשפוז.

"בזכות PALme המטופלים עצמם הופכים לשותפים משמעותיים בעלי אחריות אישית וקבוצתית להשגת יעדי הריפוי ובכך המוטיבציה שלהם להצלחתם ולהצלחת חבריהם עולה", סיכמה סמדר פסנד ון סטי, רכזת מחלקות אורתופדיה של מערך הפיזיותרפיה בבית החולים.

נושאים קשורים:  פיזיותרפיה,  היענות לטיפול,  שיקום אורתופדי,  המרכז הרפואי "מאיר",  ניתוחי שבר צוואר ירך,  חדשות
תגובות
20.05.2024, 18:46

יפה מאוד. פיזיותרפיה המשלבת מציאות מדומה/רבודה/חברתית הוכחה במספר מחקרים כמגדילה היענות ואף כמשפרת יכולות קוגניטיביות מסוימות. שאלתי לכותב הכתבה - האם יש לינק או DOI למחקר זה?

טל דניאל
21.05.2024, 15:07

מבית החולים נמסר כי המחקר עדיין לא פורסם