מחקרים

הקשר של חלבוני המשלים להסתיידות סחוס ואוסטאוארתריטיס

במחקר נמצא כי חלבוני המשלים והקולטנים שלהם תורמים לתהליך של הסתיידות סחוס והתקדמות של דלקת מפרקים ניוונית

מערכת המשלים, מרכיב מרכזי של מערכת החיסון המולדת בנוזלי הגוף, מופעלת במהלך ההתקדמות של דלקת מפרקים ניוונית. חלבוני המשלים (אנפילטוקיסנים) שנוצרים והקולטנים המתאימים להם C3aR ו-C5aR1 מקושרים להסתיידות של כלי דם ומעורבים בהתמיינות עצם. במחקר שממצאיו פורסמו לאחרונה בכתב העת Osteoarthritis and Cartilage, ביקשו חוקרים להבהיר האם מרכיבים פעילים של מערכת המשלים תורמים להסתיידות סחוס בדלקת מפרקים ניוונית.

תאי סחוס מפרקיים אנושיים עברו התמיינות לקראת שושלת עצם במבחנה, בנוכחות או בהיעדר החלבונים C5a,יC3a ו-2BMPי(bone morphogenetic protein). יתר על כן, במיקרוסקופיה, נעשה שימוש בסחוס אנושי שלם (דרגת OARSIי(Osteoarthritis Research Society International) שווה או נמוכה מ-1) וסחוס אנושי מנוון (דרגת OARSI שווה או גבוהה מ-3) להיסטוכימיה של C3aR ו-C5aR1. הסתיידות הסחוס הוערכה על ידי צביעות מסוג Alizarin Red S ו-von Kossa.

תוצאות המחקר הדגימו כי C3 ו-C5 הגבירו את המינרליזציה של המטריקס במהלך יצירת העצם במבחנה, בעוד שעיכוב של הקולטנים המתאימים פגם בשקיעת הסידן. בנוסף, הביטוי של C3aR ו-C3aR עלה במהלך ההתמיינות של העצם ובסחוס המנוון. כמו כן, הביטוי של הקולטנים לחלבוני המשלים היה קשור באופן חיובי להסתיידות של רקמת סחוס מקומית וליצירת משקעי סידן במהלך התמיינות העצם. לבסוף, גורם הגדילה BMP2 גרם לביטוי של C5aR1.

החוקרים מסכמים כי ממצאים אלו מעידים על כך שלחלבוני המשלים ולקולטנים שלהם יש תפקיד מכריע בתהליכי הסתיידות סחוס ובמהלך ההתקדמות של אוסטאוארתריטיס.

מקור:

Anaphylatoxins and their corresponding receptors as potential drivers in cartilage calcification during osteoarthritis progression. Leonie Ruths,Markus Huber-Lang,Gundula Schulze-Tanzil,Jana Riegger. Osteoarthritis and Cartilage May 2024

נושאים קשורים:  מחקרים,  דלקת מפרקים ניוונית,  מערכת המשלים,  סחוס
תגובות